Sezonowy spadek koniunktury

Większość bankowców uważa, że pakiet kontrolny akcji BZ WBK powinien trafić w ręce polskich instytucji

Publikacja: 22.06.2010 04:27

Bankowcy oceniają wydarzenia w branży

Bankowcy oceniają wydarzenia w branży

Foto: Fotorzepa

Aż 64 proc. bankowców popiera stworzenie konsorcjum polskich firm, którego celem byłoby kupno BZ WBK od irlandzkiego właściciela. Co trzeci przedstawiciel sektora jest przeciwnikiem tej koncepcji – wynika z sondażu przeprowadzonego przez instytut Pentor na zlecenie Związku Banków Polskich.

Największymi zwolennikami tego pomysłu są bankowcy zatrudnieni w bankach spółdzielczych (87 proc.) i bankach z przewagą kapitału krajowego (70 proc.). Zdecydowanie mniej pozytywnych opinii zbiera on wśród przedstawicieli banków notowanych na giełdzie (55 proc.) i instytucji z przewagą kapitału zagranicznego (53 proc.). Badanie pokazało też, że zdecydowana większość bankowców (82 proc.) dobrze ocenia wybór Marka Belki na prezesa NBP.

Pogorszył się wskaźnik koniunktury bankowej Pengab, który spadł w stosunku do poprzedniego miesiąca o 1,7 pkt, do 30,3 pkt. – To spadek o charakterze sezonowym, który obserwujemy co roku – uspokaja Marcin Idzik z Pentor. Poprawiła się ocena sytuacji w bankach spółdzielczych, natomiast w bankach giełdowych i z przewagą kapitału zagranicznego nastąpiło nieznaczne pogorszenie.

Odnotowano spadki aktywności depozytowej i oczekuje się dalszych spadków. Natomiast zaobserwowane w ubiegłym miesiącu wyhamowanie dynamiki kredytowej okazało się przejściowe i akcja kredytowa zdecydowanie się ożywiła, zarówno w segmencie klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Największe zwyżki odnotowano na rynku kredytów mieszkaniowych. O spadku oprocentowania kredytów poinformowało 19 proc. przedstawicieli placówek bankowych, 77 proc. twierdzi, że się nie zmieniło i tylko 4 proc. przyznało, że wzrosło. Utrzymania cen kredytów na obecnym poziomie spodziewa się 82 proc. przedstawicieli branży, ich zmniejszenia tylko 10 proc., natomiast wzrost przewiduje 8 proc. Bankowcy szacują, że na koniec roku średnie oprocentowanie lokaty trzymiesięcznej wyniesie 4,46 proc. Prognozowany kurs euro na koniec grudnia ma wynieść 4,05, a dolara 3,20.

ZBP przypomina, że od września wchodzi w życie część zaleceń rekomendacji T wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, dotyczącej oceny zdolności kredytowej klientów, co będzie się wiązało z ograniczeniem dostępu do kredytów. Przy kredytach na okres dłuższy niż pięć lat wkład własny klienta będzie musiał stanowić co najmniej 20 proc. pożyczanej kwoty, a jeżeli wartość zabezpieczenia spadnie, bank będzie musiał poprosić o dodatkowe zabezpieczenie lub będzie zmuszony do wypowiedzenia umowy.

W styczniu 2011 r. zacznie obowiązywać druga część rekomendacji, m.in. ograniczenie polegające na tym, że wszystkie zobowiązania finansowe klienta mogą stanowić maksymalnie 50 proc. jego dochodu, a dla osób zarabiających powyżej średniej krajowej – do 65 proc.

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

[mail=m.krzesniak@rp.pl]m.krzesniak@rp.pl[/mail][/i]

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje