REACH – nazwa jest skrótem angielskiego Registration, Evaluation and Authorisation of Chemicals – to rozporządzenie Parlamentu Europejskiego dotyczące bezpiecznego stosowania chemikaliów. Przepisy weszły w życie 1 czerwca 2007 roku, zastępując obowiązujące dotychczas prawo.
To właśnie REACH nakłada na producentów i importerów z krajów Unii Europejskiej, a także Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, obowiązek rejestracji substancji chemicznych, które wprowadzają na rynek.
[srodtytul]Napięcie rośnie[/srodtytul]
Cały proces jest rozłożony na lata. Przez sześć miesięcy w 2008 roku dokonywano tzw. rejestracji wstępnej. Polskie przedsiębiorstwa zarejestrowały w tym czasie w Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) ponad 173,3 tys. różnych substancji.
Znaleźliśmy się więc w czołówce państw, które wdrażają nowe przepisy. Więcej chemikaliów zarejestrowano wstępnie tylko w trzech z 30 państw, w których obowiązuje REACH. Według danych Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego łącznie zgłoszono ok. 2,7 mln substancji. Jednak kluczową datą dla wszystkich, których dotyczy rozporządzenie, był 1 grudnia 2010 roku. Do tego dnia, zgodnie z harmonogramem wprowadzania REACH w życie, należało dokonać tzw. właściwej rejestracji. Czy polscy producenci zdążyli w terminie wypełnić ten obowiązek?