Skarb Państwa sprzedaje 10 proc. akcji PZU w trybie przyspieszonej budowy księgi popytu – podała wczoraj po południu agencja Bloomberg, powołując się na nieoficjalne źródła.

Ta informacja była niespodzianką, ponieważ minister skarbu Aleksander Grad do tej pory zapowiadał, że w tym roku nie będzie dalszej sprzedaży akcji ubezpieczyciela.

– To totalne zaskoczenie, biorąc pod uwagę deklaracje ministerstwa. Widocznie jednak Skarb Państwa uznał, że obecne warunki rynkowe są na tyle dobre, że uda się sprzedać pakiet akcji PZU po atrakcyjnej cenie – uważa Dariusz Górski, analityk Wood & Company.

Według obecnej wyceny giełdowej oferowany pakiet 10 proc. akcji jest wart ponad  3,3 mld zł. Proces budowy księgi popytu prowadzony jest przez banki Credit Suisse, Goldman Sachs, ING, JP Morgan Chase oraz UniCredit. Jego zamknięcie planowane jest na jutro.

Ministerstwo Skarbu nie chciało udzielić żadnych informacji w tej sprawie. – PZU jest spółką giełdową, a my nie komentujemy nieoficjalnych doniesień dotyczących spółek, w których Skarb Państwa ma udziały – powiedział Maciej Wewiór, rzecznik resortu.

Obecnie w rękach Skarbu Państwa jest 45 proc. akcji PZU.

Tydzień temu nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy przegłosowało zmiany w statucie spółki, dające państwowemu akcjonariuszowi prawo do wykonywania ponad 10 proc. głosów na WZA. Podobne zmiany pozwalające na zachowanie kontroli po obniżeniu udziałów Skarb wprowadził w innych spółkach, m.in. w PKO BP (sprzedaż części posiadanych akcji  banku jest planowana na wrzesień).

Prezes PZU Andrzej Klesyk zapowiedział w tym tygodniu, że 30 czerwca walne zgromadzenie będzie głosować w sprawie zmian w polityce dywidendowej oraz nad proponowaną przez zarząd dywidendą za 2010 rok w wysokości 26 zł na akcję, co stanowi 92 proc. wypracowanego zysku. Wczoraj na zamknięciu akcje PZU były wyceniane na 386 zł po spadku o 1,18 proc.