Bratkowski czuje się cenzurowany w RPP

Andrzej Bratkowski z RPP zarzucił pozostałym członkom tego gremium cenzurowanie jego poglądów. Nie będzie już uczestniczył w redagowaniu sprawozdań z jej posiedzeń.

Publikacja: 10.12.2014 03:03

Andrzej Bratkowski, członek Rady Polityki Pieniężnej

Andrzej Bratkowski, członek Rady Polityki Pieniężnej

Foto: Fotorzepa, Małgorzata Pstrągowska Mał Małgorzata Pstrągowska

Takie oświadczenie ekonomista zamieścił na swojej stronie internetowej (forward-looking.pl), na której zamierza odtąd prezentować swoje stanowisko. Bratkowski, były wiceprezes NBP, od kilku miesięcy opowiada się za znaczącym poluzowaniem polityki pieniężnej. Główna stopa procentowa powinna według niego zostać sprowadzona do 1 proc. Tymczasem po jej obniżce w październiku o 0,5 pkt proc., do 2 proc., w listopadzie i w grudniu w RPP przeważył pogląd, aby pozostawić ją bez zmian. Według Bratkowskiego było to sprzeczne z ustawą o NBP. Ten pogląd nie znalazł się jednak w opisie dyskusji z listopadowego posiedzenia (ukazał się 20 listopada), bo – relacjonuje Bratkowski – sprzeciwili się temu pozostali członkowie RPP.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Finanse
Kłopoty z wyborem nowych władz PFR. Brakuje chętnych
Finanse
Łatwiej o kredyty z EBI na obronność
Finanse
Tomasz Bursa, wiceprezes OPTI TFI: Lepsza szybka korekta
Finanse
Idą dopłaty, aktywa PPK w górę, mało uczestników
Finanse
Samorządy z trudem odzyskują długi od nierzetelnych mieszkańców