Oba filmy zrealizował ten sam autor - Jesus Garcés Lambert i zapewne miało to wpływ na powtórzenie niektórych wątków opowieści. Z pewnością jednak są to bardzo interesujące, a i bulwersujące obrazy współczesnego Kościoła.
Autor stawia tezę, że Joseph Ratzinger czyli papież Benedykt XVI, abdykował nie tylko ze względu na zły stan zdrowia fizycznego, ale także niemożność pokonania oporu watykańskich hierarchów wobec wdrażanych reform. Coraz głośniej jednak mówiono o pedofilskich praktykach księży i hierarchów, zamiłowaniu do zbytku i niejasnych finansach Banku Watykańskiego.
Rolę narratora i przewodnika w „Finansach Watykanu" pełni John Dickie, historyk. By je zbadać najpierw składa wizytę w Słowenii, przypominając, że począwszy od lat 90. ubiegłego wieku, czyli pojawienia się nowych kapitalistycznych perspektyw szybkiego zysku, władze tamtejszej archidiecezji inwestowały pieniądze parafian nie bacząc na względy moralne. Archidiecezja posiadała m.in. telewizję nadającą pornograficzne programy. Łatwo dostawała też potężne krótkoterminowe kredyty na długofalowe inwestycje. Reszty dopełnił brak kompetentnych fachowców zajmujących się finansami – mózgiem tej działalności był diecezjalny skarbnik....W efekcie doszło do straty 800 milionów euro i bankructwa, a także dymisji wielu tamtejszych hierarchów. Energicznie za porządkowanie watykańskiej rzeczywistości zabrał się papież Franciszek. Ale nie jest to zadanie proste....
Od czasu założenia w 1942 roku Bank Watykański traktowany był jak obcy bank w sercu Państwa Kościelnego i z tego powodu cieszył się wolnością i przywilejami nieznanymi innym tego typu instytucjom finansowym. W czerwcu 2013 roku wypłynęła sprawa biskupa Nunzio Scarano aresztowanego za próbę przemytu 20 milionów euro ze Szwajcarii. Był urzędnikiem Banku Watykańskiego. Potem pojawiły się kolejne zarzuty – w tym prania pieniędzy na kontach w Banku Watykańskim. Wszystko zaczęło się od zgłoszenia przez niego kradzieży cennych, a raczej bezcennych dzieł sztuki, które wisiały w jego 17-pokojowym apartamencie. Pochodzący z biednej rodziny, o dochodach w wysokości 3 tysięcy euro miesięcznie – raczej nie mógłby sobie pozwolić na te luksusy.... Osobną sprawą jest posiadanie przez Watykan imponującej liczby nieruchomości. W Rzymie posiada ich 24 tysiące, a wśród nich – domy i place. Jak skrzętnie wyliczyli autorzy filmu – 10 tysięcy łóżek hotelowych należących w tym mieście do Kościoła, przynosi roczny dochód w wysokości 700 milionów euro.