Netflix reaktywuje „Znachora”

Już 27 września Netflix pokaże nową wersję „Znachora” na podstawie słynnej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, która ma na swoim koncie już dwie ekranizacje – z 1937 r. i 1982 r. Pierwszy pokaz „Znachora” w Teatrze Narodowym w Warszawie zakończyła wielominutowa, stojąca owacja.

Aktualizacja: 27.09.2023 11:08 Publikacja: 16.09.2023 13:36

Netflix reaktywuje „Znachora”

Foto: materiały prasowe

Pierwsza Michała Waszyńskiego miała premierę w 1937 roku z wielkim Kazimierzem Junoszą-Stępowskim, druga Jerzego Hoffmana w 1982 r. z niezapomnianymi rolami Jerzego Bińczyckiego i Anny Dymnej.

"Znachor" w Netflix: Leszek Lichota w roli profesora Wilczura

Tym razem tytułową rolę szanowanego lekarza profesora Wilczura, który po kontuzji wywołanej napadem traci pamięć i rodzinę, zagrał Leszek Lichota, znany z „Bo we mniej jest seks” i „Watahy”. Za reżyserię odpowiada debiutant - Michał Gazda. Po latach, gdy profesor pomaga ludziom jako tytułowy znachor, zapomniany i ubogi, spotyka swoją córkę (Maria Kowalska).

Czytaj więcej

„Znachor” poprawiony politycznie

Premiera „Znachora” zaplanowana jest na 27 września 2023 r. Film będzie można obejrzeć w ponad 190 krajach na świecie.

- Powieść Dołęgi Mostowicza i jej ekranizacja sprzed 40 lat jest, bez żadnej przesady, legendą polskiej pop-kultury – mówi Michał Gazda. 

Czytaj więcej

Netflix zapowiada: „Znachor” będzie leczył widzów od 27 września

Teraz my, dzięki Netflixowi, mieliśmy okazję zmierzyć się z tą legendą, co było niewątpliwie wielkim reżyserskim przywilejem, ale też - nie ukrywajmy – łączyło się z twórczą obawą. Igraliśmy przecież z narodowym wzorcem melodramatu. Kogo jeszcze zobaczymy w nowej wersji „Znachora”?

- Filmy kostiumowe są zawsze wyzwaniem, ale reżyser i ekipa wspaniale odzwierciedlili w „Znachorze” estetykę lat 20. i 30. ubiegłego wieku, świata, w którym liczył się honor, etos pracy, empatia i romantyczna miłość - powiedział Leszek Lichota. - Historia profesora Wilczura pokazuje od pokoleń, że dzięki niezłomności ludzkiego serca, pokorze i chęci do poszukiwania prawdy, losy zawsze mogą się odwrócić.

Kto jeszcze zagra w nowym "Znachorze"?

Oprócz Leszka Lichoty i Marii Kowalskiej w „Znachorze” Netflixa występują: Ignacy Liss (hrabia Czyński), Anna Szymańczyk (Zośka), Mirosław Haniszewski, Mikołaj Grabowski, Izabela Kuna, Paweł Tomaszewski, Małgorzata Mikołajczak, Artur Barciś i Łukasz Szczepanowski. Autorami scenariusza są Marcin Baczyński i Mariusz Kuczewski, a za kamerą stanął Tomasz Augustynek.

W poniedziałek 18 września odbyła się prapremiera w Teatrze Narodowym. Zakończyła ją wielominutowa, stojąca owacja.

Pierwsza Michała Waszyńskiego miała premierę w 1937 roku z wielkim Kazimierzem Junoszą-Stępowskim, druga Jerzego Hoffmana w 1982 r. z niezapomnianymi rolami Jerzego Bińczyckiego i Anny Dymnej.

"Znachor" w Netflix: Leszek Lichota w roli profesora Wilczura

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Film
„Doppelganger. Sobowtór” i powrót Larsa von Triera. Ciekawe nowości w kinach na weekend
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Film
Wielominutowa owacja na pokazie „Znachora”
Film
„Znachor” nas uzdrowi. To świetne kino popularne ze społecznym nerwem
Film
„Znachor”: bilety na pokazy za 100 zł
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Film
„Znachor” kreuje aktorskie gwiazdy
Film
„Saint Omer”: Historia dzieciobójczyni