Podobnie jak w ubiegłym roku („Moje Pieniądze”, 2 listopada 2006 r.) sprawdziliśmy, jakie zyski przyniosła każda z trzech form indywidualnych kont emerytalnych: ubezpieczeniowa, bankowa oraz z funduszem inwestycyjnym. Nie ocenialiśmy oferty biur maklerskich, ponieważ nie mogą one ujawniać stanu pojedynczych rachunków inwestycyjnych. Z tej formy IKE korzysta najmniej osób. Są to na ogół ludzie nieobawiający się ryzyka i mający sporą wiedzę na temat rynku kapitałowego. Jeśli postawili na dobre spółki, ich zyski dzięki hossie giełdowej mogą być wysokie.
Każda forma oszczędzania na przyszłą emeryturę jest dobra. Nasze zestawienie nie jest więc typowym rankingiem. Nie dzieliliśmy funduszy na grupy, np. akcyjne, obligacji czy rynku pieniężnego i nie porównujemy ich w ramach takich grup prowadzących zbliżoną politykę inwestycyjną. Zestawiliśmy wszystkie fundusze razem, żeby pokazać różnice między nimi. Wybór zależy od wieku danej osoby (im starsza, tym powinna decydować się na bezpieczniejsze formy) oraz od skłonności do ryzyka.
Zakładając IKE, można rozłożyć wpłaty na kilka funduszy inwestycyjnych czy ubezpieczeniowych. Potem w trakcie oszczędzania podział ten można zmienić, z tym że czasami trzeba za to zapłacić. Zazwyczaj tylko 1 – 4 zmiany są bezpłatne (zależy to od instytucji finansowej).
Towarzystwa ubezpieczeniowe i fundusze inwestycyjne zwykle oferują w ramach IKE minimum dwa fundusze. Klient sam decyduje, które z nich wybiera i ile wpłaca. Może też skorzystać z gotowych rozwiązań. Instytucje finansowe często proponują gotowe programy czy strategie dopasowane np. do wieku oszczędzającego i stopnia akceptacji ryzyka.Nasze zestawienia ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych oraz funduszy inwestycyjnych dostępnych w ramach IKE obejmują wyniki pojedynczych funduszy. Dlatego rzeczywisty zysk inwestora może być inny, bo np. 30 proc. jego oszczędności jest w funduszu akcji, kolejne 30 proc. w funduszu stabilnego wzrostu, a reszta w funduszu papierów dłużnych. Wtedy na zysk składają się stopy zwrotu wypracowane przez te trzy fundusze.
W zestawieniach kolejność funduszy inwestycyjnych oraz ubezpieczeniowych zależy od ich wyników osiągniętych w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku, czyli do września. Prezentujemy także stopę zwrotu, czyli zmianę wartości jednostek (na nie przeliczane są składki klientów) za ostatnie 12, 24 oraz 36 miesięcy, licząc od września do września. Interesujące jest zwłaszcza ostatnie zestawienie, bo obejmuje prawie cały okres od startu indywidualnych kont emerytalnych (od września 2004 r.; co prawda niektóre instytucje zaczęły oferować IKE później).