Biżuteria przez wieki symbolizowała nieprzemijającą wartość, a jednocześnie określała pozycję społeczną właściciela. Obecnie dawna biżuteria tylko w wyjątkowych sytuacjach pełni funkcję użytkową. Znajduje się natomiast w zbiorach kolekcjonerskich i jest kupowana przez inwestorów.
O jej wartości decyduje przede wszystkim to, przez kogo została wykonana i jakich kamieni użyto. Wzorcowe przykłady wysokiej jakości to dzieła XIX jubilerów włoskich Castellani, odwołujących się do sztuki etruskiej, czy też wyroby mistrzów Giuliano zafascynowanych renesansem. Podobnie jak przed 100 laty wysoko cenione są przedmioty nawiązujące do sztuki greckiej, rzymskiej i bizantyjskiej.
Najważniejsze firmy jubilerskie: Boucheron, Cartier i Van Cleef & Arpels, Tiffany wyznaczały trendy kopiowane potem przez podrzędnych jubilerów i sprzedawane w tanich wersjach.
Nic więc dziwnego, że oryginalny przedmiot kosztuje wielokrotnie więcej niż podróbka. A wartość użytego do produkcji złota to zaledwie ułamek obecnej ceny.
Wysoko notowane są też dzieła awangardowych projektantów, takich jak np. Georges Fouquer i Raymond Templier. Są to nowoczesne, abstrakcyjne kompozycje z kół, prostokątów, kwadratów. Cenionym artystą jest również Andrew Grima. Poza tym coraz większym uznaniem cieszą się dzieła w stylu art deco pochodzące z lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Nierzadko pojawiają się ich imitacje.