Komputer z przeglądarką internetową i dostępem do Internetu – tyle potrzeba na początek, żeby korzystać z systemów IT w modelu SaaS. Kluczowa jest jakość łącza internetowego. Nawet krótkie przerwy w dostępie do krytycznych aplikacji mogą być dla firm problemem.
Niskie koszty rozpoczęcia korzystania z usług SaaS w zestawieniu z długą listą zalet powodują, że ten rynek zarówno na świecie, jak i w Polsce dynamicznie się rozwija. Według danych firmy Gartner wartość światowego rynku SaaS wyniosła w 2009 r. 7,5 mld dol. Recesja tylko nieznacznie zmniejszyła tempo jego rozwoju. Zamiast prognozowanych wcześniej 22-proc., rynek powiększył się w porównaniu z 2008 r. o 17,7 proc. Gartner twierdzi również, że będzie nadal rósł aż do 2013 r. Do tego czasu jego wartość może sięgnąć 14 mld dol.
Jak oceniają eksperci związani z tym rynkiem, w Polsce tempo rozwoju jest znacznie szybsze. – Popyt na ten model korzystania z oprogramowania rośnie w Polsce systematycznie już od kilku lat. W dużej części determinowany jest przez rozwój Internetu. Wzrost całego rynku szacuje się na ok. 40 proc. rocznie – mówi Paweł Regiec, dyrektor sprzedaży iComarch24. Według DiS wartość rynku usług SaaS w naszym kraju to ok. 200 mln zł rocznie.
[srodtytul]Silny popyt[/srodtytul]
Firmy świadczące usługi w modelu SaaS nie muszą się obawiać, że zabraknie im klientów. Ponad 95 proc. ankietowanych przez Gartnera zamierza w najbliższym czasie zwiększyć lub utrzymać na dotychczasowym poziomie korzystanie z aplikacji oferowanych w tej formie. Tylko 4 proc. bierze pod uwagę ograniczenie wydatków na ten cel.