Jak zachęcić biznes do korzystania ze zdobyczy polskich naukowców i dlaczego warto nakłaniać polskie uczelnie – również humanistyczne – do ścisłej współpracy z przedsiębiorcami – te zagadnienia poruszano podczas „Śniadania z „Rzeczpospolitą", które odbyło się w poznańskim centrum konferencyjno-biznesowym Concordia Design.
Potrzeba zmiany mentalności
Uczestnicy spotkania zgodzili się, że ścisła współpraca szkół wyższych i polskiego biznesu mogłaby w znacznym stopniu rozwiązać nie tylko problem niedofinansowania badań naukowych, ale również wpłynęłaby na rozwój technologii stosowanych w firmach, poprawę jakości i konkurencyjności oferowanych produktów oraz zwiększyłaby efektywność sprzedaży. Uczestnicy panelu uznali, że do tego, by w pełni wykorzystać ten potencjał, potrzebna jest zmiana mentalności u studentów i kierownictwa polskich uniwersytetów. A to oznacza konieczność nadrabiania wielu lat zaniedbań.
– Szkoły artystyczne dzisiaj nie kształcą osób, które w sposób kreatywny mogłyby wykorzystywać swoje umiejętności dla biznesu, a w ten sposób mieć swoje miejsce na rynku pracy i zarabiać – mówił w trakcie spotkania Piotr Voelkel, prezes Grupy Kapitałowej VOX. Podkreślał, że w szkołach uczących np. projektantów mebli użytkowych panuje trend, by naśladować artystów i malarzy, nie zaś rozwijać się w kierunku innowacyjności. – Problem polega na tym, że projektanci myślą, jak stworzyć mebel, który wygra konkurs, a nie mebel, który da się sprzedać. W ten sposób robią sobie krzywdę, bo zapominają, że zostali wyszkoleni, by realizować cudze marzenia. Na tym polega nieszczęście współpracy projektantów po akademiach sztuk pięknych z biznesem – podkreślał Voelkel.
Biznesmen uruchomił przed rokiem w Poznaniu School of Form, w której projektantów uczy się, jak łączyć piękno z praktyką i zmieniającymi się potrzebami konsumentów, a tym samym biznesu.
Na problem „mentalnościowy" zwrócił też uwagę dr Dawid Wiener, kierownik Katedry Wzornictwa i dyrektor programowy ds. humanistyki School of Form, wspominając sytuację, z jaką się zetknął, wykładając na poznańskim Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.