Sztuka najnowsza cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród kolekcjonerów, jak i inwestorów. Nie ma jednego dominującego stylu. Powstają prace nawiązujące m.in. do surrealizmu, odwołujące się do dokonań dawnych mistrzów. Po okresie popbanalizmu zapoczątkowanego przez „ładniowców" (m.in.Wilhelm Sasnal), od dłuższego już czasu inspiracją są własne emocje i doznania. Artyści sięgają po język reklamy, tworzą w stylistyce celowo niechlujnej. Są autorami tradycyjnych obrazów, filmów wideo oraz instalacji.
Zobacz Kompas Młodej Sztuki (część 1)
Sztuka młodych jest głosem pokolenia i najczęściej jest kupowana przez rówieśników: architektów, prawników, bankowców, menedżerów. – Kupują ci, którzy nie boją się ryzyka, odważni, zdający się na intuicję. Bo jeśli mamy do czynienia z twórcą, który dopiero w tym roku robi dyplom, to jest oczywiste, że nie ma on na swoim koncie zbyt wielu wystaw czy nagród – mówi Agnieszka Rayzacher, współwłaścicielka warszawskiej galerii Lokal_30.
Wiele osób do młodej sztuki zachęciły spektakularne międzynarodowe sukcesy polskich artystów, takich jak Wilhelm Sasnal, Rafał Bujnowski, Tomek Kowalski czy Julian Jakub Ziółkowski. Sukcesy na swoim koncie mają także twórcy z czołówki Kompasu Młodej Sztuki: Radek Szlaga, Wojciech Bąkowski oraz Agnieszka Polska.