Spadająca sprzedaż kredytów hipotecznych oraz produktów inwestycyjnych dały się mocno we znaki pośrednikom finansowym. Najdobitniej świadczy o tym fakt, że w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy część graczy postanowiła zamknąć biznes, a ci, którzy zostali, musieli często decydować się na redukcję zatrudnienia. Faktem jest jednak, że rynek ten od kilku lat ma zdecydowanego lidera. Jest nim Open Finance.

O jego dominacji najlepiej świadczą liczby. W III kw. tego roku spółka (łącznie z należącą do niej firmą Home Broker) sprzedała kredyty hipoteczne o wartości 1,23 mld zł. W przypadku drugiego w zestawieniu Expandera sprzedaż wyniosła 820 mln zł. Jeszcze większa przepaść panuje w przypadku sprzedaży produktów inwestycyjnych. W III kw. w Open Finance wyniosła ona 1,9 mld zł. W Expanderze było to... 83 mln zł.

To oczywiście przekłada się na osiągane wyniki. W okresie od lipca do końca września Open Finance wypracował 16,3 mln zł zysku netto. Jak do tej pory dla spółki był to najlepszy kwartał w 2013 .r W całym tym roku jest to już 44,5 mln zł.

– Jesteśmy silną grupą, ponieważ myślimy perspektywicznie – mówi Krzysztof Spyra, prezes Open Finance. – Od dawna nie ograniczamy się do pośrednictwa kredytowego, ale rozwijamy w naszych strukturach spółki, dzięki którym klient przychodzący do Open Finance zostaje obsłużony finansowo od A do Z. Jesteśmy elastyczni i uważnie obserwujemy rynek, potrzeby obecnych klientów i tych potencjalnych – dodaje.

Odpowiedzią Open Finance na trudną sytuację na rynku pośrednictwa jest dywersyfikacja działalności. Od dłuższego czasu spółka nie jest już klasyczną firmą doradztwa finansowego. Grupę tworzą Home Broker (nieruchomości oraz pośrednictwo finansowe), Open Life (ubezpieczenia na życie), Open Broker (multiagencja ubezpieczeniowa) oraz Open TFI.

W całej Polsce Open Finance ma 155 placówek. Gdyby dołożyć do tego 66 oddziałów Home Broker, to okazuje się, że grupa jest obecna w 221 miejscach. Liczba doradców zbliża się do 2,5 tys. osób. Grupa, w ramach projektu Open Partners, rozwija też współpracę z m.in.: lokalnymi biurami pośrednictwa nieruchomości i kredytów, deweloperami, brokerami produktów finansowych i z mniejszymi firmami doradztwa finansowego.