Android to obecnie najpopularniejszy system operacyjny na urządzenia mobilne. Ponad 87 proc. smartfonów i tabletów na świecie pracuje pod kontrolą tego systemu. Ciemną stroną popularności jest to, że Android upodobali sobie cyberprzestępcy.
Według ekspertów z laboratorium FortiGuard Labs firmy Fortinet aż 96,5 proc. wszystkich infekcji mobilnych wykrytych w 2013 r. stanowiły te atakujące system Android. Dla porównania Symbian uplasował się w tym zestawieniu na drugiej pozycji ze wskaźnikiem 3,45 proc. ogółu infekcji. Natomiast liczba infekcji urządzeń z systemami iOS, BlackBerry, PalmOS i Windows nie przekroczyła łącznie 1 proc.
Zainfekowany system
Nowy raport F-Secure, firmy zajmującej się bezpieczeństwem, pokazuje, że ponad 99 proc. nowych zagrożeń na urządzenia przenośne, wykrytych w pierwszym kwartale 2014 r., dotyczyło użytkowników platformy Android. Spośród wykrytych w tym okresie 277 nowych rodzin i wariantów aż 275 było wymierzonych w system operacyjny Google.
– Androida atakują różne odmiany złośliwego oprogramowania mobilnego. W ciągu ostatnich lat nastąpiła eksplozja zidentyfikowanych zagrożeń tego typu. W latach 2012–2013 zanotowano wzrost ilości malware na systemy Android o 2577 proc. Dynamika ta utrzymuje się i dzisiaj – mówi Gaweł Mikołajczyk z Cisco Systems Poland.
Obecnie znanych jest ponad 400 tys. robaków atakujących system Android.