Gdy chcemy mieć ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym (UFK), możemy wybrać, w jaki rodzaj funduszy będą lokowane nasze składki. Mogą to być np. fundusze akcyjne, zrównoważone czy papierów dłużnych. Załóżmy, że chcemy wpłacać pieniądze do funduszu akcyjnego. Wtedy może powstać problem, który konkretnie fundusz akcyjny wybrać spośród kilku albo nawet kilkunastu proponowanych przez dane towarzystwo. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być skorzystanie z portfeli modelowych. Ma je większość ubezpieczycieli.
Liderzy w grupach
Celem portfela modelowego powinno być osiąganie wyników porównywalnych ze średnimi rezultatami dla danej grupy funduszy. I w praktyce często tak jest. Średnie stopy zwrotu z portfeli akcyjnych, zrównoważonych i stabilnego wzrostu w większości wypadków są zbliżone lub lepsze niż średnia dla funduszy z danej grupy.
– Najlepiej prezentują się portfele zrównoważone. W każdym z badanych okresów (12, 24, 36 i 60 miesięcy) mają wyniki zdecydowanie powyżej średniej dla funduszy zrównoważonych – podkreśla Łukasz Hajduk, analityk AXA Życie.
Z wyliczeń na podstawie danych Analiz Online wynika, że wśród portfeli akcyjnych najlepiej w długim terminie prezentuje się Plan Akcyjny Aktywny Warty. Regularnie dobre wyniki osiąga Portfel Akcji AXA Życie TU. Spośród portfeli zrównoważonych najstabilniejszymi wynikami mogą się pochwalić PKO Życie TU i AXA Życie. Najlepszy portfel stabilnego wzrostu to Plan Stabilny Warty. Dobrze wypadają też portfele PKO Życie TU i AXA Życie TU (bierzemy pod uwagę portfele z odpowiednio długą historią).
Czy dobrze wybrane
Portfele modelowe składają się głównie ze starannie wybranych funduszy z oferty danego towarzystwa. Jak sprawdzić, czy wybór ten faktycznie był trafiony?