Systemy monitoringu (kamery plus rejestratory) mogą być analogowe, IP i hybrydowe. Pierwszy typ w zasadzie nie jest już rozwijany. Zastępuje go technologia IP. Pozwala ona na rejestrowanie obrazu o kilkakrotnie lepszej rozdzielczości. Często jest stosowana do ochrony domów i mieszkań.
Montaż takiego monitoringu nie jest skomplikowany. Można wykonać go samodzielnie. Do transmisji sygnału wykorzystuje się sieci lokalne LAN lub bezprzewodowe Wi-Fi. Nie ma więc konieczności inwestowania w dodatkową infrastrukturę, wystarczy zwykły dostęp do internetu. Obraz z kamer monitoringu można oglądać zarówno na komputerze, jak i na telefonie czy tablecie.
Jak wybrać zestaw
W sklepach są setki rodzajów kamer o wysokiej rozdzielczości i zdalnym sterowaniu. Przed zakupem urządzenia trzeba przede wszystkim określić, które miejsca powinny być monitorowane (gdzie jest łatwy dostęp do domu), co ma być widoczne na obrazie (jeśli chcemy, aby rejestrowane były twarze, tablice rejestracyjne, napisy na autach, kamery muszą mieć wysoką rozdzielczość), ile dni powinien obejmować zapis z kamer.
Dla optymalnego zabezpieczenia niewielkiego domu wystarczą cztery kamery. W miejscu słabo oświetlonym lepsza będzie kamera czarno-biała, w miejscach jasnych – kolorowa, ponieważ wychwyci znacznie więcej szczegółów (np. kolor ubrania). Można też wybrać zestaw, który przełącza się w tryb nocny lub dzienny.
Ważnym parametrem jest rozdzielczość. Nowoczesne modele kamer oferują doskonałą jakość obrazu w rozdzielczości od 4 Mpx i wyższej. Możliwe jest także poprawienie widoczności w nocy lub przy złych warunkach pogodowych. Pamiętajmy, że dobrej jakości obraz to podstawa, żeby uznać materiał za dowód w ewentualnym postępowaniu dochodzeniowym.