Start-up założył Maciej Plebański, menedżer z wieloletnim doświadczeniem we wdrażaniu i zarządzaniu projektami z obszarów internetu rzeczy (IoT) w przemyśle. W swojej karierze pracował m.in. w Deutsche Telekom, Siemensie czy EY. Wraz z Jarosławem Szafranem, który od dekady ma doświadczenie z cobotami, oraz Bartłomiejem Paszkiewiczem, inżynierem specjalizującym się w obszarze IoT, postanowił pomóc firmom w bezpiecznej i efektywnej współpracy cobotów z ludźmi.

– Coboty, czyli roboty współpracujące, to jeden z najważniejszych elementów Przemysłu 4.0, który na naszych oczach odmienia pracę fabryk, zakładów produkcyjnych i magazynów. Pandemia oraz regulacje, takie jak ulga na robotyzację, przyspieszają proces automatyzacji pracy również w małych i średnich firmach – mówi Maciej Plebański, prezes Kogeny.

Spółka rozwija platformę CobotMonitor, która pozwala dostosować pracę cobotów do potrzeb. – Widzimy na tym rynku olbrzymi potencjał – podkreśla Plebański.

Zespół firmy stanowi ponad dziesięć osób, ale spółka planuje go w tym roku potroić, zatrudniając przede wszystkim deweloperów i specjalistów od robotyki.

Kogena rozpoczęła sprzedaż na początku 2021 r. i ma już za sobą pierwsze komercyjne wdrożenia. Z platformy CobotMonitor korzystają w swoich zakładach produkcyjnych tacy globalni gracze, jak Unilever czy Diehl Control, oraz polskie firmy, m.in. BM Optik. Start-up rozpoczyna też pierwsze wdrożenia poza Europą, m.in. w Chinach, Meksyku i USA.

W lipcu Kogena pozyskała blisko 4,5 mln zł od inwestorów. Rundzie zalążkowej przewodził fundusz Kogito Ventures. Pieniądze wyłożyli też aniołowie biznesu i fundusz Satus Starter VC. Start-up chce je wydać na rozwój oprogramowania do monitorowania cobotów, integrację platformy CobotMonitor z kolejnymi producentami robotów i akcesoriów, a także rozwój funkcji predictive maintenance, przewidującej konieczne naprawy i przeglądy. Firma myśli o mocnej ekspansji w Azji, Europie i Ameryce Płn.

– Maciek z zespołem stworzyli narzędzie, które pozwala maksymalnie wykorzystać potencjał drzemiący w robotach współpracujących dzięki wykorzystaniu generowanych przez nie danych – mówi Wojciech Niesyto, partner w Kogito Ventures.

– Kogena idealnie rozwiązuje aktualne problemy w obszarze Przemysłu 4.0, gdzie możliwości dostępnych technologii i produktów znacząco wyprzedziły umiejętność rynku do ich wykorzystania. Jednak dobre odczytanie potrzeb to nie wszystko. Konieczna jest jeszcze zdolność do ich zaspokojenia. Tu przekonała nas zarówno dojrzałość rozwiązania, jak i zespół – komentuje Stanisław Rogoziński, partner w Satus Starter VC.

Zaletą CobotMonitor jest to, iż platforma jest niezależna, może obsługiwać automaty takich firm, jak m.in. Universal Robots, Techman, Yaskawa czy Kassow Robots. Istotna jest też funkcja bezpieczeństwa. W przypadku cobotów – w przeciwieństwie do tradycyjnych robotów przemysłowych – praca z nimi nie zawsze wymaga zabezpieczeń. Polska platforma posiada jednak ochronę przed potencjalnym zagrożeniem (kolizją). W efekcie coboty mogą w sposób całkowicie bezpieczny pracować bezpośrednio z ludźmi, stając się częścią zespołu (przejmują monotonne, powtarzalne czynności, automatyzując całe linie montażowe w zakładach).

Autopromocja
Podwajamy subskrypcje

Kup kwartalną e‑prenumeratę, a my przedłużymy okres Twojej subskrypcji

KUP TERAZ

Globalny rynek cobotów rośnie w tempie 30 proc. rocznie i wciąż przyspiesza. Na całym świecie pracuje dziś ponad 150 tys. cobotów, a wartość tego rynku szacuje się na ponad 1 mld dol.