Unimot uruchomił produkcję modułów fotowoltaicznych w fabryce PZL Sędziszów (woj. podkarpackie). Na nowej linii będzie wytwarzać kilka rodzajów modułów PV różniących się kolorystyką, kształtem i wymiarami. Panele mają trafić do sprzedaży w październiku. Pojawią się m.in. w ofercie należącej do grupy sieci Avia Solar.

– Postawiliśmy na sprawdzoną technologię i moc modułów cieszącą się największą popularnością wśród klientów, ponadto wykorzystujemy komponenty światowych liderów, m.in. 3M i DOW – mówi Adam Sikorski, prezes Unimotu.

Jego zdaniem przewaga spółki na rynku paneli będzie widoczna dzięki posiadanym gwarancjom pochodzenia oferowanych produktów, możliwości przeprowadzania szybkiego serwisu i łatwego kontaktu z producentem.

– Wybierając polskie panele pochodzące z fabryki PZL Sędziszów, możemy liczyć na większą elastyczność zamówień w porównaniu z produktami azjatyckimi, których zakup wiąże się z długim czasem dostawy i koniecznością pokrycia kosztów logistyki – twierdzi Sikorski.

Moce wytwórcze nowej linii wynoszą 15 megawatów paneli fotowoltaicznych rocznie, co przekłada się na produkcję ok. 40 tys. modułów. Wydatki Unimotu związane z inwestycją to jedynie 0,5 mln euro. Były niewielkie, bo spółka inwestowała jedynie w linię produkcyjną. Z kolei PZL Sędziszów, firma kontrolowana przez Adama Sikorskiego, jest właścicielem pozostałej infrastruktury i zapewnia pracowników.