W 2020 r. w Polsce z technologii chmurowych korzystało zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo, ale liczba ta i tak uległa podwojeniu w porównaniu z rokiem 2018 – wynika z danych Eurostatu. Pandemia przyspieszyła transformację cyfrową. EY podaje, że 64 proc. polskich firm już wdrożyło rozwiązania chmurowe, a 26 proc. w ciągu najbliższych 12–18 miesięcy zamierza to zrobić.

Globalne wydatki na infrastrukturę chmurową w tym roku urosną o prawie 13 proc., do 74,6 mld dolarów – prognozuje z kolei IDC. Dynamika sprzedaży infrastruktury niewiązanej z chmurą będzie o około 10 pkt proc. niższa (wzrost o 2,7 proc., do 58,5 mld dolarów). Rośnie też popyt na oprogramowanie w chmurze.

Zdaniem ekspertów Polska może stać się liderem technologicznych przemian w Europie Środkowo-Wschodniej.

– Niestety, wdrażanie rozwiązań chmurowych w kraju wciąż stoi na niższym poziomie niż w innych europejskich krajach, choć rodzime firmy nadrabiają ten dystans – podkreśla Grzegorz Kapusta, dyrektor ds. inżynierii i szef warszawskiego biura amerykańskiego koncernu Snowflake. Dodaje, że wybrał on Polskę jako lokalizację swojego centrum programistycznego ze względu na obecność wielu utalentowanych specjalistów na tym rynku. W warszawskim biurze pracuje teraz kilkadziesiąt osób. W planach jest rozbudowa zespołu. Do obsadzenia jest blisko 20 stanowisk. Poszukiwani są m.in. programiści, specjaliści od cyberbezpieczeństwa i rozwiązań chmurowych. Warszawa i Berlin stanowią dwie podstawowe lokalizacje biur inżynierskich Snowflake w Europie.

– Warto podkreślić, że rozwiązania chmurowe są niezwykle uniwersalne. Chmura może wspierać podejmowanie jak najlepszych decyzji biznesowych w oparciu o kompleksową i szybką analizę ogromnej liczby zmiennych – podkreśla przedstawiciel Snowflake.

Rosnącą popularność rozwiązań chmurowych potwierdzają też rodzimi gracze, jak Asseco czy Comarch. Asseco Poland i Chmura Krajowa niedawno powołały spółkę Krajowy Operator Chmury Medycznej, której celem jest cyfryzacja służby zdrowia. Asseco jest liderem na rynku rozwiązań IT dla opieki zdrowotnej i producentem autorskich narzędzi, z których korzysta ponad 450 szpitali i 40 proc. przychodni. Oferuje też usługi w modelu chmurowym w sektorze przedsiębiorstw. Podobnie jak Comarch, który podkreśla, że przedsiębiorcy coraz chętniej wybierają systemy dostępne w chmurze, bo eliminuje to wydatki związane z zakupem infrastruktury serwerowej i kosztami pracy informatyków. Zapewnia też większy poziom bezpieczeństwa danych niż lokalne serwerownie oraz daje mobilność i możliwość pracy zdalnej.

– Jak duże jest zainteresowanie chmurą ze strony polskich firm pokazują wyniki sprzedaży produktów i usług sektora ERP w modelu chmurowym, które w pierwszym półroczu 2021 r. wzrosły o prawie 40 proc. w porównaniu z 2020 r. – wskazuje Zbigniew Rymarczyk, wiceprezes Comarchu.

W zeszłym roku, naznaczonym mocno pandemią, w statystykach widać było mocne zawirowania, jeśli chodzi o wydatki na IT. Część firm i instytucji odkładała większe projekty i decydowała się tylko na bieżące inwestycje, związane z pracą zdalną, zmianą kanałów dystrybucji i komunikacji z klientami (zwrot w kierunku online). W tym roku dynamika wydatków na IT będzie już wysoka. W przyszłym roku nieco wyhamuje, ale nadal będzie solidna.

– Przedsiębiorcy, którzy byli cyfrowo wycofani, przekonali się, że warto inwestować w technologie. Zaś firmy, które zdigitalizowały się jakiś czas temu, będą podnosić poziom zaawansowania technologicznego – uważa Grzegorz Kłopot, menedżer z BPSC.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze miasta i gminy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ