Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikuje dziś dokument, w którym zaproponuje środowisku operatorów komórkowych założenia polityki w zakresie MTR-ów (stawek za zakańczanie połączeń w sieciach mobilnych) i ich asymetrii na kolejne lata.


Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że UKE, dostosowując politykę do zaleceń Komisji Europejskiej zaproponuje skrócenie harmonogramu redukcji asymetrii MTR-ów dla P4 oraz Cyfrowego Polsatu. W obu przypadkach granicznym terminem byłby 1 stycznia 2013 roku, podczas gdy pierwotnie okres obowiązywania asymetrii miał być o kilka lat dłuższy. Asymetria to narzędzie wspierające nowych operatorów, którzy przez określony czas pobierają od "starych" operatorów (Ery, Plusa, Orange) wyższe stawki, niż im płacą. Dzięki temu, że ich wpływy z tytułu MTR-ów są wyższe niż koszty operatorzy są w stanie inwestować w sieć i rozwijać biznes. Natomiast w przypadku operatorów mobilnych, którzy rozpoczęli lub rozpoczną działalność po 1 stycznia 2009 (CenterNet, Mobyland, Aero 2) roku asymetria stawek MTR miałaby obowiązywać nie dłużej niż 4 lata, czyli tyle ile wymaga KE. W zamian UKE proponuje operatorom wyrównanie warunków, w taki sposób, aby w krótszym czasie mogli osiągnąć takie same korzyści, jak P4, który w 2013 roku będzie działał już blisko 6 lat.


Do tego celu posłużyć ma specjalny wskaźnik, pozwalający ustalić średni poziom asymetrii dla nowych operatorów w czteroletnim okresie. W przypadku operatorów infrastrukturalnych benchmark dla tych wyliczeń stanowić ma P4, a jeśli chodzi o tzw. pełnych wirtualnych operatorów - Cyfrowy Polsat.