Do końca października w ramach ZPORR na Lubelszczyźnie podpisano 893 umowy na łączną kwotę ponad 805 mln zł. Ponad 76 proc. tych środków zostało już wypłaconych beneficjentom.
Chętnych na pozyskanie unijnych środków było znacznie więcej. Wartość złożonych wniosków ponadtrzykrotnie przekraczała budżet programu. Samorządowców i przedsiębiorców nie zniechęcały nawet żmudne i skomplikowane procedury.
– Droga do pozyskania środków faktycznie nie była prosta. Niektóre procedury są zbyt zbiurokratyzowane i mało przejrzyste. W przyszłej perspektywie finansowej chcemy to znacznie uprościć – mówi Dariusz Dumkiewicz, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego.
Największe umowy podpisane z beneficjentami, którymi były głównie samorządy, dotyczyły rozbudowy i modernizacji lokalnej infrastruktury. Na ten cel przeznaczono ponad 470 mln zł.
Region ma problem ze słabo rozwiniętą infrastrukturą transportową. Dróg jest za mało, a dodatkowo ich stan pozostawia wiele do życzenia. Dzięki unijnemu wsparciu zmodernizowano m.in. część drogi wojewódzkiej nr 812 między Białą Podlaską a Wisznicą (za prawie 27 mln zł), przebudowano też ulice w kilku miastach. Lepszy stan dróg ma ułatwić dotarcie do regionu zarówno inwestorom, jak i turystom.