Po raz pierwszy w Polsce powstał ranking najlepszych polskich artystów współczesnych – Kompas sztuki. Został ułożony przez 79 galerii, zarówno komercyjnych, jak i zajmujących się tylko promocją sztuki. Jest wskazówką nie tylko dla kolekcjonerów, marszandów, ale również dla tych, którzy interesują się malarstwem, rzeźbą lub fotografią.
Tworzone na świecie rankingi powstają według różnych reguł. Punkty przyznawane są na przykład za udział w wystawach indywidualnych w określonych miejscach, za uczestnictwo w ważnych ekspozycjach zbiorowych, recenzje w liczących się magazynach sztuki w ostatnich 12 miesiącach itp. Takimi m.in. zasadami kieruje się niemiecki „Kunstkompass”. Od ponad 30 lat, każdego 1 listopada, oczekiwany jest przez międzynarodowe sfery artystyczne. Na początku był bojkotowany przez środowisko, teraz opublikowanie „Wielkiej setki artystów” przez „Capital” jest znaczącym wydarzeniem.
Mimo spektakularnych sukcesów niektórych polskich artystów, nasz rynek nadal jest młody i dość płytki. Obowiązujące na Zachodzie reguły nie mają u nas zastosowania. Dlatego nasz ranking powstał w inny sposób.
Zwróciliśmy się do profesjonalistów z prośbą o wytypowanie najlepszych polskich twórców (przyjęliśmy, że byli oni aktywni w życiu artystycznym po 1945 r. ). Gwarantem jakości listy są osoby, które podjęły się oceny. Są to wysokiej klasy specjaliści: krytycy sztuki, artyści, cenieni kuratorzy. Szefują bądź są właścicielami prestiżowych placówek zajmujących się sztuką, takich jak m.in. CSW Zamek Ujazdowski, BWA Zielona Góra, BWA Arsenał, Galeria Biała, Atlas Sztuki, Starmach Gallery, Zderzak, Zapiecek, Program, Lokal_30, Galeria Wizytująca, Galeria Klimy Bocheńskiej.
Każdy z profesjonalistów wskazał dziesięciu według niego najważniejszych twórców uprawiających różne dyscypliny sztuki (pierwszy otrzymywał 10 pkt, każdy następny o jeden mniej). Wyniki zostały zliczone automatycznie, bez możliwości ingerowania w system.