Mimo walki z globalnym ociepleniem węgiel pozostanie najważniejszym surowcem światowej energetyki – podkreślali uczestnicy szczytu „Summit on Sectoral Cooperation”.
Spalanie węgla odpowiada za jedną trzecią globalnych emisji CO[sub]2[/sub]. Mimo to znaczenie węgla będzie rosło, ponieważ pozostanie najpopularniejszym paliwem w krajach rozwijających się. Według prognoz OECD notowania węgla do połowy wieku pozostaną na stosunkowo niskim poziomie, co stanowi dodatkowa zachętę do jego stosowania. – Przedsiębiorcy nie wprowadzą nowych, czystych technologii, jeśli nie będzie dla nich ekonomicznego uzasadnienia – stwierdził Björn Stigson, prezes Światowej Rady Biznesu dla Zrównoważonego Rozwoju.
Alternatywą dla obciążeń w rodzaju obowiązku kupowania limitów do emisji CO2 może być powołanie rządowych funduszy wspierających badania nad technologiami czystego węgla, jak to zrobiła już Australia. Proponowano także subsydia rządowe i ułatwienia w przepływie nowoczesnych technologii.
Dyskusja o tym, jak przemysł może zmniejszać emisje gazów cieplarnianych, będzie z inicjatywy Japonii kontynuowana w marcu. – Potrzebne są globalne rozwiązania dla redukcji emisji CO[sub]2[/sub]. To jest pozytywne przesłanie konferencji – podsumował minister gospodarki Waldemar Pawlak. Jego zdaniem polityka Unii Europejskiej prezentowana w pakiecie klimatycznym ma niewielkie szanse na akceptację państw rozwijających się i USA.