Badanie innowacyjnych firm pod kątem wykorzystania pomocy z UE przynosi wiele ciekawych wniosków. Po pierwsze, przedsiębiorstwa, które zajęły w tym podrankingu lokatę od pierwszej do 17., znalazły się także w pierwszych 20 we wszystkich innych podrankingach. Pokazuje to, że idealnie spożytkowały unijne wsparcie na podniesienie swojej innowacyjności.
Po drugie, niewielka część badanych przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan przedsiębiorstw sięgnęła po dotacje jako źródło finansowego wsparcia innowacji. W przypadku najdroższych innowacji procesowych zrobiło to ok. 10 proc. badanych spółek. Co ciekawe, prawie połowa z nich korzystała z tzw. programów ramowych, czyli rozdzielanych bezpośrednio przez Komisję Europejską. Uzyskanie tego typu dotacji jest o wiele trudniejsze niż z programów realizowanych na poziomie krajowym, ponieważ trzeba m.in. wejść w ścisłą współpracę z podmiotami (np. jednostkami badawczo-rozwojowymi) z innych krajów. W przypadku innowacji produktowych, organizacyjnych i marketingowych fundusze UE miały relatywnie mniejsze znaczenie – zauważa w badaniach PKPP Lewiatan.
[srodtytul]Więcej środków na innowacje[/srodtytul]
Stosunkowo niski odsetek innowacyjnych firm sięgających po fundusze UE to przede wszystkim wynik ograniczonej puli tych środków. W ramach programu „Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw” (SPO WKP) na dotacje inwestycyjne przeznaczono tylko ok. 3 mld zł. Nic dziwnego, że pieniędzy starczyło tylko dla niewielu – czyli ok. 2,5 tys. przedsiębiorstw. Podkreślenia jednak wymaga fakt, że firmy innowacyjne relatywnie częściej niż przeciętne przedsiębiorstwa sięgają po fundusze unijne.
Fundusze UE na lata 2004 – 2006 zostały już wyczerpane, na lata 2007 – 2013 mamy jednak do dyspozycji znacznie więcej pieniędzy. W programie „Innowacyjna gospodarka” dla firm przeznaczono ok. 15 mld zł. Fundusze te mają w dużo większym stopniu wspierać nowoczesne rozwiązania, które zapewnią naszej gospodarce większą konkurencyjność na rynku międzynarodowym oraz szybszy rozwój. Stąd dotacje przeznaczone są na rozwój działalności badawczo-rozwojowej w przedsiębiorstwach, wdrożenie wyników takich prac, zacieśnienie współpracy między biznesem a nauką i w końcu na inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym.