ZPAS na początku produkował obudowy i urządzenia dla energetyki i przemysłu. Teraz grupa firm ma silną pozycję na rynku produkcji obudów teleinformatycznych i energetycznych, pulpitów sterowniczych czy szaf ze stali nierdzewnej. – W zakresie obudów teleinformatycznych jesteśmy największym polskim producentem, z udziałem rynkowym szacowanym na 20 – 25 proc. – mówi Krzysztof Karwowski, prezes ZPAS.

Grupa ZPAS konsekwentnie inwestuje w zwiększanie swojego potencjału rynkowego. W czerwcu ub.r. ruszył nowy zakład produkcyjny o powierzchni 10 tys. mkw. na terenie Noworudzkiego Parku Przemysłowego. Firma zdobyła mocną pozycję nie tylko na rynku polskim, gdzie ma kilkanaście przedstawicielstw handlowych, ale także stawia na eksport, który stanowi ponad 50 proc. obrotów firmy. Poprzez sieć dystrybutorów jest obecna w ok. 30 krajach – nie tylko w większości państw europejskich, ale także Kazachstanie, Kirgistanie czy Maroku. Dlatego sporym echem odbiła się w Polsce informacja, że to ZPAS został dostawcą sprzętu dla największego na świecie akceleratora cząstek elementarnych w ośrodku jądrowym CERN w Szwajcarii. Sama firma studzi emocje, zwracając uwagę, że tego typu produkcja stanowi tylko niewielki wycinek jej działalności na rynku.

Sukcesy nie byłyby możliwe bez długotrwałych przekształceń własnościowych. W latach 70. firma funkcjonowała jako Zakład Doświadczalny Wrocławskiego Instytutu Automatyki Systemów Energetycznych. Później weszła w skład Centrum Naukowo-Produkcyjnego Automatyki Energetycznej, a po 1989 roku w wyniku inicjatywy kadry zarządzającej ruszył proces prywatyzacji, który doprowadził do powstania spółki akcyjnej pod koniec 1991 roku. Dalej inwestuje w rozwój, w ciągu ostatnich dwóch lat 27 mln zł pochłonęła budowa nowych zakładów, dzięki czemu ZPAS posiada najnowocześniejszą w Polsce automatyczną linię służącą do produkcji obudów teleinformatycznych i energetycznych. Jednak środki trafiają nie tylko na rozbudowę infrastruktury produkcyjnej.

– W ciągu ostatnich dwóch lat wprowadziliśmy w firmie system informatyczny ERP obejmujący swoim zakresem wszystkie obszary funkcjonowania i organizacji pracy zakładu. Od marketingu, poprzez logistykę, kadry, księgowość do zarządzania produkcją – dodaje Krzysztof Karwowski.

Piotr Mazurkiewicz