Będzie nowy ład gospodarczy?

Więcej kontroli rynków finansowych. Taka jest propozycja Europy po wczorajszym spotkaniu w Berlinie

Publikacja: 23.02.2009 03:08

Będzie nowy ład gospodarczy?

Foto: AFP

Uczestnicy miniszczytu G20 uzgodnili postulaty zwiększenia kontroli międzynarodowych rynków finansowych. Spotkanie służyło przygotowaniu materiałów na szczyt tej organizacji na początku kwietnia w Londynie.

Uzgodniony wczoraj pakiet przewiduje poddanie szczegółowej kontroli funduszy hedgingowych i agencji ratingowych oraz utworzenie listy państw, które sprzyjają utrzymywaniu oaz podatkowych. Kraje znajdujące się na tej liście będą się musiały liczyć z sankcjami.

W pakiecie są też propozycje dotyczące m.in. ograniczenia dochodów menedżerów oraz wprowadzenia obowiązku tworzenia przez banki funduszy rezerwowych, z których mogłyby być udzielane kredyty w czasach kryzysowych. Szczególna rola kontrolna miałaby przypaść Forum Stabilizacji Finansowej. Członkami tej instytucji miałyby zostać także takie kraje jak Indie czy Chiny. Sprawą zajmą się ministrowie finansów G20 w marcu, aby zdążyć na szczyt w Londynie.

[wyimek]500 mld dol. zwiększenie do takiego poziomu środków MFW zaproponował wczoraj premier Wielkiej Brytanii[/wyimek]

– Londyn musi się zakończyć sukcesem – apelowała wczoraj kanclerz Angela Merkel. Premier Brown mówił o nowym gospodarczym New Deal (nowym porozumieniu), obejmującym cały świat, gdyż tylko w ten sposób możliwe jest opanowanie obecnego kryzysu finansowego i gospodarczego. Zaproponował też zwiększenie środków MFW do 500 mld dol. Nie natychmiast, ale z myślą o możliwości ich użycia w czasie przyszłych kryzysów.

W Berlinie obecni byli także szefowie państw i rządów Francji, Włoch, Holandii, Luksemburga, Hiszpanii oraz przewodniczący Komisji EU. Uczestnicy szczytu wsparli niemiecką propozycję ustanowienia tzw. karty zrównoważonego gospodarowania. Miałaby zawierać zasady funkcjonowania globalnych rynków gospodarczych i finansowych.

Na konferencji prasowej po spotkaniu w Berlinie padło wiele pytań dotyczących praktycznego wymiaru europejskiej solidarności, czyli pomocy, na jaką mogą liczyć państwa jej potrzebujące, takie jak Hiszpania czy Irlandia. Szefowie rządów nie udzielili na nie żadnych przekonujących odpowiedzi.

Szczegóły proponowanych rozwiązań zostaną przedstawione do rozpatrzenia państwom Unii w najbliższym czasie. Znajdą się wśród nich także propozycje dotyczące pomocy dla przemysłu samochodowego.

Ekonomia
Brak wody bije w konkurencyjność
Ekonomia
Kraina spierzchniętych ust, kiedyś nazywana Europą
Ekonomia
AI w obszarze compliance to realna pomoc
Ekonomia
W biznesie nikt nie może iść sam
Ekonomia
Oszczędna jazda – techniki, o których warto pamiętać na co dzień