Indeks obliczany na podstawie wyników ankiety przeprowadzonej wśród szefów spółek i konsumentów w 16 krajach strefy euro wzrósł do 98,7 pkt z 98,4 pkt w maju – poinformowała Komisja Europejska. Ekonomiści spodziewali się spadku tego wskaźnika do 98,1 pkt.

Z raportu Komisji wynika, że indeks zaufania konsumentów wzrósł do minus 17 pkt z minus 18 pkt w maju. Nastroje przedsiębiorców utrzymały się na poziomie minus 6 pkt, takim samym jak w maju, a zaufanie w branży budowlanej spadło do minus 30 z minus 28 pkt.

Spadek kursu euro w stosunku do dolara o 15 proc. od początku roku poprawił wyniki eksporterów z tego rejonu, zwłaszcza że ożywienie globalnej gospodarki nabrało tempa. Jednocześnie jednak grecki kryzys zadłużeniowy zmniejszył zaufanie inwestorów i zmusił rządy wieli krajów do redukowania deficytów. Zaufanie niemieckich inwestorów w czerwcu spadło.

- Wskaźniki zaufania najwyższe poziomy mają już za sobą. Strefa euro może trochę zwolnić po silnym wzroście w drugim kwartale, ale nie w jakimś drastycznym stopniu – uważa Christoph Weil, starszy ekonomista z frankfurckiego biura Commerzbanku.