Według deklaracji KE, zalecenie w sprawie NGA ma pomóc osiągnąć równowagę między inwestycjami i ochroną konkurencji oraz stymulować inwestycje w szerokopasmową sieć. Cele są ambitne: do 2013 r. wszyscy obywatele UE powinni mieć dostęp do internetu szerokopasmowego, a od 2020 r. - do łącza o przepływności minimum 30 Mb/s, przy czym łącza 100 Mb/s powinny w tym czasie być dostępne już dla połowy europejskich gospodarstw domowych. Usługi, jakie pojawią się w odpowiedzi na dostępność tak szybkich łącz, mają wg. być jednym z motorów napędowych unijnej gospodarki.
Zalecenie, pełne założeń na temat promocji inwestycji i przejścia na sieci dostępu nowej generacji określa ramy wspólnej polityki, jaką powinni prowadzić krajowi regulatorzy rynków telekomunikacyjnych. Dokonywany przez nich przegląd rynku 4. (hurtowy fizyczny dostęp do infrastruktury sieciowej) oraz rynku 5. (hurtowy dostępu szerokopasmowy) “powinien uwzględniać sieci NGA oraz powinien być przeprowadzony w skoordynowany i terminowy sposób przez każdy krajowy organ regulacyjny” - jak tłumaczy Urząd Komunikacji Elektronicznej.
[srodtytul]Otwarcie na konkurencję[/srodtytul]
W zakresie rynku 4, Komisja Europejska zobowiązuje krajowych regulatorów m.in. do zobligowania operatorów o stwierdzonej Znaczącej Pozycji Rynkowej (SMP) do zapewniania operatorom alternatywnym dostępu do światłowodowych lokalnych pętli abonenckich operatora SMP na zasadach podobnych do obecnie obowiązujących w przypadku sieci miedzianych (LLU).
Z kolei dla rynku 5. KE zaleciła regulatorom traktowanie usług świadczonych przez operatora SMP, świadczonych na zmodernizowanych sieciach miedzianych (VDSL), na analogicznych zasadach jak usługi oferowane z wykorzystaniem dotychczasowych technologii (ASDL, ADSL2+).
Oprócz zalecenia w sprawie NGA Komisja przyjęła komunikat w sprawie internetu szerokopasmowego, któy analizuje sposoby skuteczne zachęty do inwestowania w broadband. Komunikat zawiera też apel do państw członkowskich o opracowanie konkretnych planów budowy sieci szerokopasmowych i zdefiniowano, w jaki sposób organy publiczne mogą wspierać inwestycje sieciowe. Komisja Europejska i Europsjki Bank iNwestycyjny mają wkrótce przedstawić instrumenty finansowania sieci szerokopasmowych.