Ustawodawca w żaden sposób nie zawęził spektrum transakcji (czynności), które mogą podlegać takiej ocenie. Recharakteryzacją (lub nierozpoznaniem) mogą być objęte np. transakcje finansowe, czego potwierdzenie znajduje się w uzasadnieniu do skreślenia art. 15ca CIT.

Osią sporu przy recharakteryzacji lub nierozpoznaniu transakcji będzie analiza jej racjonalności ekonomicznej, co może być stwierdzeniem dość subiektywnym. Na szczęście art. 11c ust. 5 CIT ogranicza możliwość stosowania nowych narzędzi w sytuacji gdy wyłącznie występuje trudność w weryfikacji ceny transferowej albo brak jest porównywalnych transakcji występujących pomiędzy podmiotami niepowiązanymi.

Rozszerzenie od 2019 r. katalogu instrumentów weryfikacji zgodności transakcji z zasadą ceny rynkowej o możliwość recharakteryzacji lub pominięcia skutków transakcji stanowi odzwierciedlenie rezultatów prac nad projektem BEPS, toteż istota wprowadzonych zmian nie powinna budzić kontrowersji. Pozostaje jednak mieć nadzieję, że fiskus wykaże się odpowiednią kulturą stosowania nowych narzędzi i nie będzie obojętny na argumentację podatnika za ekonomiczną racjonalnością danej transakcji.

- Anna Wcisło, Partner

- Adam Zbroiński, TP Proceedings Project Manager, Crido