W procesie rozwiązywania problemów ważna jest pozycja wyjściowa. Poczucie wartości, które daje nam siłę do tego, by zmierzyć się z trudnościami. Poczucie skuteczności, dzięki któremu wierzymy, że potrafimy sobie radzić, działać tak, by przekształcić rzeczywistość na swoją korzyść. Poczucie kontroli, czyli wiara, że to, co robimy, ma znaczenie dla innych i ma wpływ na to, co się dzieje w świecie zewnętrznym.
Dobrze jest mieć świadomość preferencji i cech osobowości rozwiązującego problem, czyli często naszych własnych. – Ekstrawertycy rozwiązują problemy szybko, lubią działać. Sposobów i możliwości poszukują zazwyczaj na zewnątrz i strategie zewnętrzne są dla nich najskuteczniejsze – mówi Agata Giermakowska-Węgiełek, psycholog i trener rozwoju osobistego. – Sprawdzają swoje pomysły w praktyce, wyciągają wnioski i na tej podstawie modelują zachowanie. Czasem zyskują dzięki temu na czasie, błyszczą, czasem tracą wyjątkowo dużo. W skrajnych wypadkach wykonują dziesiątki niecelnych strzałów, zanim znajdą rozwiązanie problemu.
Ich przeciwieństwem są introwertycy, którzy zanim zaczną działać, tworzą sobie szczegółowy plan. Potrzebują problem przemyśleć, rozważyć za i przeciw. Mają skłonność do analizy, a czasami niepotrzebnego komplikowania spraw. W skrajnych wypadkach tygodniami nie potrafią podjąć istotnej decyzji, bez końca rozważając za i przeciw. Mogą być również wyjątkowo impulsywni – uważa psycholog.
[srodtytul]Jaki masz problem?[/srodtytul]
Problemy można podzielić na trzy grupy. W pierwszej są te, które polegają na braku środków, wiedzy, umiejętności czy planu działania do realizacji tego, czego się potrzebuje. W drugiej są niemożliwe do opanowania emocje, które wywołują niezadowolenie i cierpienie, emocje związane z traumatycznymi przeżyciami, np. żałoba. Trzecia grupa to sytuacje, które nas przerastają i w których musimy zregenerować siły, złapać dystans, poczuć się bezpiecznie. W każdej grupie sięgamy po inny rodzaj strategii radzenia sobie. Są zapisane w naszej podświadomości. Mogą być pozytywne i negatywne.
Problem uda się rozwiązać, jeśli zastosujemy strategię wzięcia za niego odpowiedzialności. To daje konieczną energię, powoduje zaangażowanie. Skuteczne jest też poszukiwanie rzetelnych informacji, postępowanie zgodnie z planem, koncentracja na najważniejszych wątkach.