- Wstępny zakres i harmonogram prac jest już gotowy. Obecnie pracujemy nad szczegółowym projektem, który przedstawimy do akceptacji instytucji zarządzającej Lubuskim Regionalnym Programem Operacyjnym – mówi Krzysztof Witoń, pełnomocnik zarządu Telekomunikacji Polskiej ds. sieci szerokopasmowych. TP chciałaby realizować inwestycję etapowo i włączać do eksploatacji kolejne węzły sieci. Wiele jednak zależy od uwarunkowań formalnych, które mimo megaustawy wciąż zajmują operatorom dużo czasu.
Więcej sieci IP
Regionalna sieć województwa lubuskiego będzie, pod względem technicznym, częścią sieci TP. Operator koordynuje realizację tego projektu z własnym planami rozbudowy i modernizacji infrastruktury w ramach podjętych w 2009 r. zobowiązań wobec Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Dzięki temu zapewnione zostaną odpowiednie przepustowości koncentratorom DSLAM w sieci DAMBACK. Planowana jest modernizacja i rozbudowa węzłów tej sieci.
- W chwili obecnej na terenie województwa lubuskiego mamy zlokalizowane trzy węzły agregacyjne sieci IP, wyposażone w interfejsy 10G do połączeń międzywęzłowych sieci szkieletowej oraz 1G dla włączania DSLAM i odbiorców usług Metro Ethernet. W ramach realizacji projektu Szerokopasmowe Lubuskie zakładamy ujednolicenie platformy sprzętowej, a także rozbudowę istniejącego węzła w Zielonej Górze i posadowienie nowych węzłów agregacyjnych: w Strzelcach Krajeńskich, Słubicach, Sulęcinie, Międzyrzeczu, Świebodzinie, Krośnie Odrzańskim, Nowej Soli, Wschowie i Żaganiu – mówi Krzysztof Witoń. - W każdej z pozostałych 66 miejscowości będącej siedzibą gminy i nie będącej jednocześnie siedzibą powiatu, zlokalizujemy węzły agregacyjne małej pojemności, które staną się głównym elementem warstwy dystrybucyjnej budowanej sieci – dodaje pełnomocnik zarządu TP.
Dzisiaj jego firma posiada w lubuskiem 368 DSLAM-ów, a po zakończeniu projektu będzie ich miała 546. Z tego 130 wybuduje w ramach Lubuskiej Sieci Szerokopasmowej (LSS), a 48 w ramach własnych inwestycji.