ang. cloud computing
) niewątpliwie przyczyni się do dalszego zróżnicowania ruchu między użytkownikami a zdalnymi centrami przetwarzania danych, nakładając zarazem dodatkowe wymagania na ich transmisję w sieci. Efektywna obsługa transmisji danych w takim wielousługowym środowisku, obejmującym wielu użytkowników i klientów w jednej sieci wymaga czegoś więcej, niż tylko dużych przepływności. Z pomocą przychodzi tu właśnie routing usługowy, łączący zaawansowane przetwarzanie danych na potrzeby obsługi zróżnicowanego ruchu, wirtualizację zasobów sieci (separację ruchu pochodzącego od różnych klientów) i dużą wydajność.
Aby zapewnić wymaganą wydajność procesów przetwarzania pakietów i zaawansowanego zarządzania ruchem, w routerach usługowych z serii SR (Service Routers) Alcatel-Lucent stosuje własny, całkowicie programowalny procesor sieciowy FP2 – pierwsze takie rozwiązanie na rynku, obsługujące interfejsy 100 Gb/s przy zachowaniu pełnej funkcjonalności usługowej, które ewoluuje wraz z rosnącymi wymaganiami współczesnych sieci. Routery te obsługują zarazem ogromną liczbę różnych rozwiązań z zakresu routingu usługowego – między innymi hierarchiczny QoS, techniki wirtualizacji (VPN, multicast VPN, 6VPE), MPLS, techniki wspomagające dostarczanie strumieni video i IPTV, techniki związane z bezpieczeństwem strumieni danych czy analizę DPI (ang. Deep Packet Inspection).
Service routing dla sieci mobilnych...
Zastosowania routingu usługowego są bardzo szerokie. Jednym z nich jest na przykład sieć pakietowa EPC (ang. Evolved Packet Core) do transmisji ruchu z interfejsów radiowych 4G LTE (ang. Long Term Evolution) w sieciach mobilnych. Technika LTE, ze względu na duże przepływności oraz małe opóźnienia po stronie dostępu radiowego, umożliwia realizację wymagających usług a jej interfejs sieciowy opiera się na protokole IP.
Bramy EPC odpowiedzialne za obsługę i transport ruchu z aplikacji użytkowników do sieci szkieletowej (ich rolę w ofercie Alcatela-Lucenta pełnią routery usługowe SR 7750) muszą zatem łączyć dużą wydajność sprzętową – liczba aktywnych połączeń transportowych obsługiwanych przez jedno urządzenie jest liczona w milionach – z możliwością różnicowania sposobu obsługi ruchu dla każdego z nich, ale także na poziomie stacji bazowej, abonenta, czy aplikacji. Dzięki temu, że routery usługowe z serii SR obsługują także najnowsze techniki z obszaru carrier ethernet, ich wdrożenie w sieciach mobilnych 3G (w segmencie szkieletowym i agregacyjnym) może zapewnić z jednej strony transmisję ruchu z „tradycyjnych" łączy sieciowych, a z drugiej – ułatwić późniejszą migrację na rozwiązania 4G.