Reklama

Standard and Poor's zaniepokojona finansami Japonii

Agencja ratingowa Standard and Poor's ostrzegła, że w obawie o pogarszające się finanse kraju, może obniżyć ocenę wiarygodności Japonii

Publikacja: 24.11.2011 08:25

- Japońskie finanse pogarszają się z dnia na dzień, co sekundę jest gorzej - powiedział agencji Bloomberga Takahira Ogawa, menedżer S&P. Zapytany, czy oznacza to, że agencja zamierza w najbliższym czasie obniżyć rating Kraju Kwitnącej Wiśni, odpowiedział, że z uwagi na stopniowe pogarszanie gospodarki Japonii, agencja nie zamierza czynić gwałtownych ruchów. Agencja gani jednak rząd za zbyt mały postęp w walce z zadłużeniem.

Redukcja przez S&P oceny AA- byłoby ciosem dla rządu Yoshihiko Nody, który objął urząd we wrześniu i zobowiązał się do poprawy finansów Japonii i realizacji odbudowy po trzęsienie ziemi rekord w marcu.

Według japońskiego ministra finansów Ogawy Japonia może uniknąć nieszczęścia, jakim jest kryzys zadłużeniowy w Europie, pod warunkiem kontroli finansów.

95 procentach japońskiego długu znajduje się w rękach japońskich inwestorów. Kraj ten ma drugie największe na świecie rezerwy walutowe. Jednak Japonia ma - w proporcji do PKB - największe zadłużenie publiczne wśród światowych mocarstw gospodarczych. Rząd w Tokio finansuje dług w 40 proc. poprzez emisje obligacji.

Tydzień temu szefowa MFW Christine Lagarde wezwała rząd w Tokio do obniżenia długu publicznego, który sięga około 200 proc. PKB kraju, będącego trzecią największą gospodarką świata. Lagarde rozmawiała też ministrem finansów Japonii o kryzysie strefy euro.

Reklama
Reklama

Agencja ratingowa Moody's obniżyła w sierpniu tego roku notowania długoterminowych długów Japonii do Aa3. Dwie pozostałe najważniejsze agencje ratingowe Standard and Poor's i Fitch ostrzegły wówczas, że mogą wkrótce pójść w ślady Moody's.

- Wydarzenia w Europie pokazują, że w przypadku utraty zaufania do rynku, sytuacja pogarsza się bardzo szybko - powiedział Ogawa. - Politycy muszą działać ze świadomością, że czasu na naprawę finansów jest bardzo niewiele.

Ekonomia
Polska już w 2026 r. będzie wydawać 5 proc. PKB na obronność
Ekonomia
Budżet nowej Wspólnoty
Ekonomia
Nowe czasy wymagają nowego podejścia
Ekonomia
Pacjenci w Polsce i Europie zyskali nowe wsparcie
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Ekonomia
Sektor usług biznesowych pisze nową strategię wzrostu
Reklama
Reklama