Witold Lutosławski był światowej sławy kompozytorem. Urodził się 25 stycznia 1913 r. w Warszawie i tam też studiował matematykę oraz – równolegle – kompozycję i fortepian w konserwatorium. Czas pokazał co było jego powołaniem, gdy w pewnym momencie życia zdecydował się zrezygnować ze studiów matematycznych i poświęcił się wyłącznie muzyce. Początkowo w swojej twórczości nawiązywał do neoklasycyzmu, a także do muzyki ludowej, najczęściej kurpiowskiej, którą zainspirowane są m.in. Bukoliki, Melodie ludowe, Preludia taneczne. Indywidualny styl Witolda Lutosławskiego, który ukształtował się po licznych przemianach, czerpał z nowatorskich rozwiązań muzyki XX wieku, m.in. aleatoryzmu, zakładającego pojawianie się przypadku zarówno w pracy kompozytora, jak i wykonawcy.
Chcąc uczcić 100. rocznicę urodzin kompozytora NBP zdecydował się na emisję trzech monet kolekcjonerskich: złotej o nominale 200 zł, srebrnej dziesięciozłotówki oraz dwuzłotówki ze stopu Nordic Gold.
Narodowy Bank Polski upamiętnił przypadającą w tym roku 100. rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego emisją trzech monet kolekcjonerskich: złotej o nominale 200 zł, srebrnej dziesięciozłotówki oraz dwuzłotówki ze stopu Nordic Gold.
Dla kolekcjonerów przygotowano 2,5 tys. monet złotych, 28 tys. srebrnych oraz 800 tys. ze stopu Nordic Gold.
Kolejna emisja monet kolekcjonerskich NBP już 9 października. Do obiegu zostaną wprowadzone monety upamiętniające 200. rocznicę śmierci księcia Józefa Poniatowskiego.