Aktualizacja: 13.01.2015 11:17 Publikacja: 13.01.2015 11:17
Analitycy Goldman Sachs zaktualizowali prognozy dla rosyjskiej waluty. Przekonują, że rubel będzie nadal tracił względem dolara. Jak mocno?
Foto: Bloomberg
Na początku 2014 roku dolara płacono 33 ruble, obecnie cena wynosi już nieco ponad 65. Goldman Sachs prognozuje, że w perspektywie najbliższych trzech miesięcy za jednego dolara trzeba będzie zapłacić aż 70 rubli (poprzednia prognoza to 46,2). Analitycy uważają jednak, że w drugiej połowie roku rosyjska waluta odrobi część strat. Oficjalna prognoza banku zakłada, że na koniec 2015 roku za dolara zapłacimy już „tylko" 60 rubli.
Rewizja prognoz dla rosyjskiej waluty jest pochodną oczekiwań dotyczących dalszego spadku cen ropy naftowej. W poniedziałek Goldman zrewidował rekomendację inwestycyjną dla „czarnego złota". Trzymiesięczna prognoza dla cen ropy Brent spadła z 80 dol. do 42 dol. za baryłkę, a ropy WTI z 70 dol. do 41 dol. za baryłkę. Analitycy Goldmana prognozują, że w tym roku średnia cen baryłki ropy naftowej typu Brent wyniesie 50,40 dol. (poprzednia prognoza: 83,75 dol.) oraz 47,15 dol. (73,75 dol.) dla ropy WTI.
Tempo odchodzenia od węgla w energetyce jest uzależnione od możliwości zapewnienia podstawy systemu, która będzie stabilizować pogodozależne źródła odnawialne do czasu uruchomienia elektrowni jądrowej. Taką rolę może pełnić gaz.
Globalny rynek technologii medycznych, wspierany przez inwestycje i nowoczesne programy, dynamicznie rośnie. Jednym z takich działań jest nabór „Ścieżka SMART” finansowany z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Stworzyliśmy hydrożel do hodowli komórkowych. Jest to narzędzie przydatne w badaniach nad nowymi lekami – mówi Marcin Krzykawski, prezes Real Research.
Transformacja powinna być prowadzona według planu nakreślonego na wiele lat do przodu, a nie według harmonogramu wyborczego. Powinien się w nią w jak największym stopniu angażować kapitał prywatny, by pomoc publiczna trafiała do inwestycji o największych ryzykach.
Od technologii nie da się uciec. Zamiast jednak z nią walczyć, trzeba wykorzystać możliwości, jakie one daje – zarówno samym bankom, jak i osobom korzystającym z ich usług.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
W trakcie przewodnictwa w Unii polski rząd musi przekonać kraje „27”, że tylko integrując produkcję uzbrojenia, może wygrać wyścig zbrojeń z Rosją.
„Go for Gold” - „kupujcie złoto”! Wedle jednego z największych banków inwestycyjnych świata cena kruszcu na początku przyszłego roku może sięgnąć 2 700 dolarów za uncję.
We wtorek 20 sierpnia ceny ropy spadły do poziomu najniższego w tym roku. W środę ropa nieznacznie podrożała, ale analitycy spodziewają się, że w przyszłym roku potanieje nawet do 68 dolarów za baryłkę.
David Solomon, dyrektor generalny jednego z największych banków inwestycyjnych świata, miał dwie pełne sukcesów kariery. Jedną z nich - muzyczną, musiał oficjalnie przerwać.
Moskiewski Sąd Arbitrażowy zajął rosyjskie aktywa banku i funduszu Goldman Sachs. Wśród nich są papiery wartościowe Sbierbanku, Gazpromu, banku VTB i Aerofłotu.
Niegdyś należące do Thomasa Cooka, a po jego bankructwie, do chińskiego konglomeratu turystycznego Fosun, marki hotelowe Casa Cook i Cook’s Club znów zmieniły właściciela. Zainteresował się nimi Goldman Sachs Asset Management.
Bank zawarł ugodę w głośnej sprawie dyskryminacji płacowej ze względu na płeć na miesiąc przed procesem. Musi zapłacić 215 mln dolarów i wdrożyć nowe procedury.
Duńska firma energetyczna, którą jeszcze kilka lat temu wyceniano na mniej niż pół miliarda dolarów, w ubiegłym roku zarobiła na czysto kwotę ponaddwukrotnie większą.
Goldman Sachs sprzedał część swoich rosyjskich aktywów miejscowym menedżerom najwyższego szczebla. Transakcja była niejawna. Nabywcy dostali dużą zniżkę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas