W wielu bankach nastolatek może mieć własny rachunek, w niektórych będzie to konto powiązane z ROR rodziców czy opiekunów prawnych.
PKO BP już ponad 80 lat prowadzi Szkolne Kasy Oszczędności (SKO). – Przez ten czas tysiące szkół miało w PKO Banku Polskim swoje książeczki oszczędnościowe bądź rachunki – mówi Anna Gutowska Ekspert z Departamentu Produktów Klienta Indywidualnego PKO BP.
SKO Konto dla Ucznia umożliwia indywidualne gromadzenie i przechowywanie oszczędności przez dzieci w wieku 5–13 lat uczestniczące w programie SKO. Oprocentowanie Konta dla Ucznia do kwoty 2500 zł wynosi 2,5 proc., a od nadwyżki ponad tę kwotę – 0,5 proc.
Po ukończeniu 13. roku życia nastolatek może otworzyć PKO Pierwsze Konto. Natomiast po 18. urodzinach rachunek jest automatycznie przekształcany w PKO Konto dla Młodych.
Oczywiście osoba nieletnia nie może założyć rachunku sama. Muszą w tym uczestniczyć rodzice lub opiekunowie prawni. Z reguły banki nie pobierają od nastolatków pieniędzy za prowadzenie konta i wydanie karty debetowej, choć czasami banki wymagają przeprowadzenia odpowiedniej liczby transakcji bezgotówkowych (to warunek zwolnienia z opłaty).