Ambasador Rosji wezwany przez polski MSZ

MSZ poinformował o wezwaniu 20 lutego do siedziby resortu ambasadora Federacji Rosyjskiej, Siergieja Andriejewa.

Publikacja: 20.02.2024 15:48

Sergiej Andrejew

Sergiej Andrejew

Foto: Piotr Nowak, PAP

Wezwanie Andriejewa ma związek ze śmiercią w rosyjskiej kolonii karnej rosyjskiego opozycjonisty, Aleksieja Nawalnego.

Dlaczego MSZ wezwał ambasadora Rosji, Sergieja Andriejewa? Czego Polska oczekuje od Rosji?

„MSZ wezwało władze Rosji do wzięcia odpowiedzialności za śmierć Aleksieja Nawalnego i przeprowadzenia pełnego i transparentnego śledztwa w celu ustalenia okoliczności i przyczyny jego śmierci” - czytamy w komunikacie resortu.

MSZ pisze, że Nawalny „jako jeden z liderów rosyjskiej opozycji i społeczeństwa obywatelskiego, został skazany w procesie pokazowym na 19-letni wyrok więzienia za rzekomy ekstremizm”.

Czytaj więcej

Julia Nawalna z apelem do polityków UE. Chodzi o Władimira Putina i wybory w Rosji

„Zgodnie z doniesieniami, w czasie odbywania kary Nawalny był poddawany nieuzasadnionym środkom dyscyplinarnym, w tym długotrwałej izolacji” - czytamy.

„Wraz z demokratyczną społecznością międzynarodową, Polska z niepokojem obserwuje rosnącą liczbę więźniów politycznych w Rosji, z których wielu przebywa w koloniach karnych w ciężkich warunkach zagrażających ich zdrowiu i życiu. Wśród nich pozostają czołowi działacze rosyjskiej opozycji w tym m.in. Władimir Kara-Murza czy Ilja Jaszyn” - pisze MSZ.

Do dziś rodzinie Nawalnego nie wydano ciała opozycjonisty

„Śmierć i uprzednie nieludzkie traktowanie Nawalnego jest symptomatyczne dla postępowania rosyjskich władz z więźniami politycznymi, opozycjonistami i obrońcami praw człowieka. Jest to niezgodne ze standardami demokratycznymi i stanowi naruszenie ich praw obywatelskich” - pisze MSZ.

„Władze Federacji Rosyjskiej demonstrują całkowite odrzucenie norm moralnych nie tylko w kontekście postępowania z rodzimym społeczeństwem obywatelskim, ale również w trwającej przeciw Ukrainie wojnie. Polska wzywa Rosję do pociągnięcia do odpowiedzialności winnych bezprawnej agresji na Ukrainę, zadośćuczynienia jej ofiarom, oraz rozliczenia popełnianych zbrodni wobec państwa ukraińskiego i jego ludności cywilnej” - kończy swój komunikat resort.

Władze Rosji nie chcą wydać rodzinie ciała Aleksieja Nawalnego

O śmierci Aleksieja Nawalnego władze Rosji poinformowały 16 lutego. Do dziś rodzinie Nawalnego nie wydano ciała opozycjonisty. Żona Aleksieja Nawalnego, Julia, oskarżyła Władimira Putina o zabójstwo jej męża i zasugerowała, że władze nie chcą wydać jego ciała, by ukryć obecność w organizmie opozycjonisty bojowego środka chemicznego nowiczok.

Kreml odrzucił apel szefa dyplomacji UE o przeprowadzenie niezależnego, międzynarodowego śledztwa w sprawie śmierci Nawalnego.

Nawalny był już ofiarą próby otrucia w Rosji w 2020 roku — wówczas trafił na leczenie do Niemiec skąd jednak wrócił do Rosji, gdzie został aresztowany i trafił do kolonii karnej. Niedawno został przeniesiony do kolonii karnej w rejonie koła podbiegunowego

Premier Ukrainy przebywający z wizytą w Japonii wezwał do nałożenia dodatkowych sankcji na Rosję w związku ze śmiercią Nawalnego.

Żona Nawalnego zapowiedziała, że będzie kontynuowała działalność męża.

Dyplomacja
USA odpowiedzą na atak Iranu na Izrael. Jest zapowiedź
Dyplomacja
Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem. Co na to administracja Joe Bidena?
Dyplomacja
Recep Tayyip Erdogan wskazuje winnego ataku Iranu na Izrael. To nie Iran
Dyplomacja
Palestyna chce zostać pełnoprawnym członkiem ONZ. Są wątpliwości
Dyplomacja
Andrzej Duda spotka się w USA z Trumpem? "Wykluczenie spotkania byłoby błędem"