Nieoficjalnie: Chiny naciskają na Iran, by Iran nacisnął na Hutich z Jemenu

Przedstawiciele chińskich władz proszą przedstawicieli władz Iranu, aby ci pomogli w ograniczeniu ataków na statki na Morzu Czerwonym, które przeprowadzają wspierani przez Iran rebelianci Huti z Jemenu - informuje Reuters.

Publikacja: 26.01.2024 05:17

Huti prowadzą ataki na statki na Morzu Czerwonym od listopada

Huti prowadzą ataki na statki na Morzu Czerwonym od listopada

Foto: AFP

Pekin ma ostrzegać Teheran, że jeśli ataki zagrożą interesom Pekinu, wówczas zaszkodzi to relacjom gospodarczym Chin i Iranu — twierdzą cztery źródła w Iranie i dyplomata znający kulisy rozmów.

Chiny ostrzegają Iran: Jeśli nasze interesy ucierpią, wy też to odczujecie

Do rozmów o atakach na statki na Morzu Czerwonym, przez które przebiega ważny szlak handlowy łączący Azję z Europą, miała odbyć się na kilku spotkaniach, które odbyły się ostatnio w Pekinie i Teheranie — twierdzi irańskie źródło, które jednak nie chce podać kiedy odbyły się spotkania, ani kto dokładnie brał w nich udział.

- Zasadniczo komunikat Chin brzmi: „jeśli naszym interesom coś zaszkodzi, wpłynie to na nasze relacje gospodarcze z Teheranem. Więc powiedzcie Huti, żeby okazywali powściągliwość” - twierdzi jeden z przedstawicieli irańskich władz.

Czytaj więcej

USA znów atakują cele w Jemenie. Amerykańskie Dowództwo mówi o "samoobronie"

W ostatniej dekadzie Chiny były największym partnerem handlowym Iranu.

Chińskie rafinerie w 2023 roku kupowały ponad 90 proc. eksportowanej przez Iran ropy — podaje Reuters powołując się na dane firmy analitycznej Kpler. Eksport ropy z Iranu jest objęty sankcjami USA, dlatego popyt na irańską ropę jest ograniczony, a jej chińscy nabywcy mogą liczyć na atrakcyjne ceny. Jednocześnie jednak — jak zauważa Reuters — ropa z Iranu stanowi jedynie 10 proc. całego importu ropy przez Chiny, które mogą liczyć na wielu innych dostawców.

90 proc.

Taki odsetek eksportowanej przez Iran ropy miał trafić w 2023 roku do Chin

Huti prowadzą ataki na statki na Morzu Czerwonym od listopada. Rebelianci z Jemenu okazują w ten sposób solidarność z Hamasem, przeciwko któremu Izrael prowadzi ofensywę w Strefie Gazy. Huti grożą, że będą atakowali statki tak długo, jak długo Izrael będzie prowadził działania wojenne w Gazie.

Pekin miał przekazać Teheranowi, że Chiny byłyby „bardzo rozczarowane” Iranem, gdyby Huti trafili jakąś chińską jednostkę na Morzu Czerwonym, albo gdyby ataki Huti w jakiś sposób zaszkodziły chińskim interesom.

USA prosiły Chiny, by te wpłynęły na Iran w sprawie ataków na Morzu Czerwonym?

Chiński MSZ pytany o rozmowy z Iranem ws. ataków na Morzu Czerwonym odpowiedział agencji Reutera, że „Chiny są szczerym przyjacielem państw na Bliskim Wschodzie i są zaangażowane w promowanie regionalnego bezpieczeństwa i stabilności (...)”. „Zdecydowanie wspieramy kraje Bliskiego Wschodu w umacnianiu ich strategicznego bezpieczeństwa i jednoczeniu się oraz współpracy w rozwiązywaniu regionalnych kwestii bezpieczeństwa” - brzmi odpowiedź.

Ataki Huti na statki na Morzu Czerwonym doprowadziły do eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie. W styczniu USA i Wielka Brytania rozpoczęły ataki na cele w Jemenie, by zmniejszyć potencjał militarny rebeliantów i ograniczyć ich możliwości w zakresie przeprowadzania takich ataków. Huti w odpowiedzi oświadczyli, że teraz ich „uprawnionymi celami” są amerykańskie i brytyjskie statki i okręty.

Przedstawiciel administracji USA twierdzi, że Waszyngton prosił Pekin, aby ten użył swoich wpływów w Iranie, by ograniczyć ataki na Morzu Czerwonym. Taki temat miał się pojawić w czasie rozmów sekretarza stanu USA, Antony'ego Blinkena i doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, Jake'a Sullivana z wysokiej rangi przedstawicielem Komunistycznej Partii Chin, Liu Jianchao.

14 stycznia szef MSZ Chin, Wang Yi, publicznie wezwał do zakończenia ataków na statki na Morzu Czerwonym — ale nie wymienił Huti, ani nie wspomniał o Iranie.

Rzecznik Huti, Mohammed Abdulsalam twierdzi, że Iran nie przekazał rebeliantom żadnej prośby Chin o ograniczenie ataków.

Cztery irańskie źródła, na które powołuje się Reuters twierdzą, że nie jest jasne czy Iran podejmie jakieś działania pod wpływem nacisków Pekinu.

Dyplomacja
Unijny pakt migracyjny: Co dla Polski chce wywalczyć Donald Tusk?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Dyplomacja
Czy Polakom w Iranie i Izraelu coś grozi? Jest oświadczenie rzecznika MSZ
Dyplomacja
Iran poinformował USA o swoich planach dotyczących ataku na Izrael
Dyplomacja
USA: Donald Trump blokuje pomoc dla Ukrainy. Demokraci będą przed nim bronić spikera?
Dyplomacja
Były sekretarz stanu w administracji Trumpa zabrał głos ws. pomocy dla Ukrainy