Chiny mają nowego ministra obrony. Poprzedni zniknął cztery miesiące temu

62-letni admirał Dong Jun, ostatnio dowódca Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, został nowym ministrem obrony Chin. Poprzedni, Li Shangfu, który został ministrem w marcu, nie pojawiał się publicznie od 25 sierpnia.

Publikacja: 29.12.2023 12:46

Xi Jinping stoi na czele Centralnej Komisji Wojskowej, która odpowiada za politykę obronną kraju

Xi Jinping stoi na czele Centralnej Komisji Wojskowej, która odpowiada za politykę obronną kraju

Foto: AFP

Rolą ministra obrony Chin jest być przedstawicielem chińskich sił zbrojnych w kontaktach z mediami i kierownictwem sił zbrojnych innych państw.

Minister obrony Chin nie ma wpływu na politykę obronną kraju

Jednak, w odróżnieniu od większości demokracji, szef resortu obrony Chin nie ma wiele do powiedzenia w kwestii polityki obronnej czy zarządzania Siłami Zbrojnymi. Te zadania przypadają Centralnej Komisji Wojskowej, na czele której stoi prezydent kraju, Xi Jinping.

Chiny od pewnego czasu rozbudowują swoje Siły Zbrojne, co na Zachodzie rodzi obawy o to, że w przyszłości Pekin może spróbować zbrojnie zająć Tajwan, który Chiny uważają za zbuntowaną prowincję.

Poprzedni minister obrony Chin, Li Shangfu, miał zostać objęty śledztwem w związku z oskarżeniami o korupcję przy zakupie sprzętu dla armii oraz przy wydatkowaniu środków przeznaczonych na rozwój Sił Zbrojnych.

Są to jednak nieoficjalne doniesienia — Pekin nigdy nie wyjaśnił zniknięcia Li, ale w październiku został on pozbawiony stanowiska ministra obrony oraz miejsca w Radzie Państwa.

Czytaj więcej

Chiny nie mają ministra obrony. Nie podano przyczyn dymisji

Od października Chiny pozostawały bez ministra obrony.

Minister Dong będzie mógł kontaktować się ze stroną amerykańską, nie jest objęty sankcjami USA

Ważnym zadaniem ministra obrony Chin są kontakty z armią USA i obniżanie ryzyka wybuchu konfliktu o Tajwan i na Morzu Południowochińskim, gdzie ścierają się roszczenia Chin i kilku innych państw Azji południowo-wschodniej.

Jednak Li nigdy nie kontaktował się z sekretarzem obrony USA, Lloydem Austinem. Resort wyjaśniał, że USA powinny najpierw usunąć ówczesnego ministra obrony Chin z listy osób objętych sankcjami za udział w zakupie rosyjskich samolotów i sprzętu wojskowego dla chińskiej armii.

Dong nie jest objęty sankcjami USA.

W czasie spotkania prezydenta USA, Joe Bidena, z prezydentem Chin, Xi Jinpingiem w San Francisco, obaj prezydenci uzgodnili powrót do kontaktów między armiami USA i Chin, które zostały zawieszone po wizycie byłej już spikerki Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi, na Tajwanie w sierpniu 2022 roku.

Dyplomacja
Iran poinformował USA o swoich planach dotyczących ataku na Izrael
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Dyplomacja
Unijny pakt migracyjny: Co dla Polski chce wywalczyć Donald Tusk?
Dyplomacja
USA: Donald Trump blokuje pomoc dla Ukrainy. Demokraci będą przed nim bronić spikera?
Dyplomacja
Były sekretarz stanu w administracji Trumpa zabrał głos ws. pomocy dla Ukrainy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Dyplomacja
Ambasador Izraela w Polsce zabrał głos po wizycie w MSZ. "Szczere przeprosiny"