Joe Biden chce przywrócenia kontaktów między armiami USA i Chin

Doradca Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego, Jake Sullivan, mówił jaki będzie cel prezydenta USA, Joe Bidena, w czasie spotkania z prezydentem Chin, Xi Jinpingiem.

Publikacja: 13.11.2023 09:00

Xi Jinping i Joe Biden

Xi Jinping i Joe Biden

Foto: AFP

Biden ma spotkać się z XI w środę, w czasie szczytu APEC w San Francisco. Będzie to dopiero pierwsze spotkanie obecnego prezydenta USA z prezydentem Chin.

Biden chce kontaktów między armiami USA i Chin, aby "uniknąć błędnej oceny sytuacji"

- Prezydent jest zdeterminowany, aby powrócić do kontaktów armii (USA i Chin), ponieważ uważa, że jest to w interesie bezpieczeństwa narodowego USA - zapowiedział Sullivan w rozmowie z CBS. - Potrzebujemy tych linii komunikacji, aby nie doszło do błędów lub błędnej oceny sytuacji (...) - wyjaśnił.

Czytaj więcej

Czy Joe Biden powstrzyma inwazję Chin na Tajwan?

Sullivan dodał, że przywrócenie kontaktów między armiami USA a Chin mogłoby mieć miejsce na każdym poziomie - od kierownictwa armii, po poziom taktyczno-operacyjny, a także "na wodach i w powietrzu w rejonie Indo-Pacyfiku".

- Chińczycy praktycznie zerwali te linie komunikacji. Prezydent Biden chce je odtworzyć - powiedział Sullivan. - To jest na szczycie agendy (na spotkanie Bidena z XI - red.) - dodał.

Relacje między USA a Chinami są bardzo napięte, odkąd w lutym Siły Powietrzne USA zestrzeliły domniemany chiński balon szpiegowski nad wschodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych

Jakie jeszcze tematy Biden poruszy w rozmowie z Xi?

Biden ma poruszyć z Xi również temat wojny Rosji z Ukrainą, więzi Korei Północnej z Rosją, kwestię Tajwanu, temat konfliktu Izraela z Hamasem, kwestie związane z prawami człowieka, a także sztucznej inteligencji oraz "uczciwych" relacji handlowych i gospodarczych - poinformował przedstawiciel administracji USA.

Relacje między USA a Chinami są bardzo napięte, odkąd w lutym Siły Powietrzne USA zestrzeliły domniemany chiński balon szpiegowski nad wschodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych (Chiny twierdziły, że był to balon meteorologiczny, który zboczył z kursu). Od tego czasu doszło jednak do kilku wizyt przedstawicieli administracji Bidena w Chinach i prób normalizacji stosunków.

Biden ma spotkać się z XI w środę, w czasie szczytu APEC w San Francisco. Będzie to dopiero pierwsze spotkanie obecnego prezydenta USA z prezydentem Chin.

Biden chce kontaktów między armiami USA i Chin, aby "uniknąć błędnej oceny sytuacji"

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz odwołany przez Wołodymyra Zełenskiego
Dyplomacja
USA obawiały się, że Chiny użyją broni atomowej w wojnie o Tajwan. Otrzymały odpowiedź
Dyplomacja
Żołnierze z Korei Północnej znów wtargnęli do Korei Płd. Padły strzały
Dyplomacja
Znika ostatnia przeszkoda, by Mark Rutte został sekretarzem generalnym NATO
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Dyplomacja
Dlaczego Władimir Putin krąży po Azji?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży