Nieoficjalnie: Iran nie chce angażować się bezpośrednio w wojnę z Izraelem

Przywódca Hamasu, Isma’il Hanijja rozmawiał w niedzielę wieczorem telefonicznie z szefem MSZ Iranu, Hosejnem Amirem Abdollahijanem na temat sposobów zatrzymania "brutalnych zbrodni" Izraela w Strefie Gazy - podaje Reuters.

Publikacja: 23.10.2023 05:53

Izraelscy żołnierze na granicy ze Strefą Gazy

Izraelscy żołnierze na granicy ze Strefą Gazy

Foto: AFP

Tymczasem premier Izraela, Beniamin Netanjahu, spotkał się z generałami i członkami swojego gabinetu wojennego, aby ocenić poziom eskalacji konfliktu z Hamasem.

7 października Hamas dokonał ataku na Izrael, w którym zginęło ok. 1 400 mieszkańców Izraela i wziął na terenie Izraela ponad 200 zakładników, których wywiózł do Strefy Gazy.

W atakach odwetowych prowadzonych przez Izrael od 7 października w Strefie Gazy zginęło ponad 4,6 tys. osób, a ok. 14 tys. zostało rannych - podaje Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy. Izrael ostrzeliwuje Strefę Gazy z powietrza, wody i lądu.

Czytaj więcej

Izrael zaatakował cele w Libanie. Izraelczycy chcą inwazji na Strefę Gazy

Wojna w Izraelu: USA i Chiny obawiają się eskalacji

Izraelska armia zgromadziła na granicy ze Strefą Gazy ok. 300 tys. żołnierzy i sprzęt ciężki. W każdej chwili możliwe jest rozpoczęcie inwazji lądowej na enklawę. Tel Awiw deklaruje, że jego celem jest likwidacja Hamasu, który rządzi Strefą Gazy od 2006 roku.

Przekształcenia się wojny Izraela z Hamasem w większy konflikt na Bliskim Wschodzie obawiają się Stany Zjednoczone, które wysłały w rejon wschodniego Morza Śródziemnego dwie grupy bojowe lotniskowców a także skierowali w rejon Bliskiego Wschodu 2 tys. żołnierzy piechoty morskiej.

Strategia Teheranu zakłada, iż poplecznicy Iranu na Bliskim Wschodzie, tacy jak Hezbollah, będą prowadzić ograniczone ataki na Izrael i siły USA w regionie

- To, co obserwujemy, to perspektywa znaczącej eskalacji jeśli chodzi o ataki na naszych żołnierzy i naszych obywateli w całym regionie - mówił sekretarz obrony USA, Lloyd Austin, w rozmowie z telewizją ABC.

Specjalny wysłannik Chin na Bliski Wschód, Zhai Jun, który przebywa obecnie w rehionie ostrzegł, że rośnie ryzyko "dużego konfliktu lądowego".

Trwają intensywne działania dyplomatyczne w sprawie wojny w Izraelu

Tymczasem Reuters, powołując się na źródła w Iranie podaje, że strategia Teheranu zakłada, iż poplecznicy Iranu na Bliskim Wschodzie, tacy jak Hezbollah, będą prowadzić ograniczone ataki na Izrael i siły USA w regionie, ale jednocześnie mają unikać dużej eskalacji, która mogłaby wciągnąć w konflikt Iran.

Palestyński minister, Mohammed Sztajeh wezwał społeczność międzynarodową do stworzenia "zjednoczonego frontu", który miałby powstrzymać izraelskie ataki w Strefie Gazy i umożliwić dostawy pomocy międzynarodowej dla jej mieszkańców.

Intensywne działania dyplomatyczne w związku z sytuacją w Izraelu prowadzi Joe Biden. W niedzielę prezydent USA rozmawiał z Netanjahu i papieżem Franciszkiem, a także przywódcami Kanady, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Włoch, z którymi omawiał dostarczenie pomocy do Strefy Gazy i działania, które mają przeciwdziałać rozszerzeniu się konfliktu.

Z kolei Netanjahu rozmawiał w niedzielę wieczorem z przywódcami Francji, Hiszpanii i Holandii. W poniedziałek Izrael odwiedzi premier Holandii, Mark Rutte, a we wtorek - prezydent Francji, Emmanuel Macron.

Tymczasem premier Izraela, Beniamin Netanjahu, spotkał się z generałami i członkami swojego gabinetu wojennego, aby ocenić poziom eskalacji konfliktu z Hamasem.

7 października Hamas dokonał ataku na Izrael, w którym zginęło ok. 1 400 mieszkańców Izraela i wziął na terenie Izraela ponad 200 zakładników, których wywiózł do Strefy Gazy.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Król Karol III napisał list do Donalda Trumpa. Treści nie ujawniono
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Dyplomacja
Joe Biden nazwał Wołodymyra Zełenskiego "Putinem". Jest reakcja Kremla
Dyplomacja
Korea Południowa oburzona, że Japonia uważa jej kawałek za swój
Dyplomacja
Finlandia będzie odsyłać uchodźców do Rosji? Przyjmie ustawę niezgodną z konstytucją
Dyplomacja
Rosja zmieni doktrynę użycia broni atomowej? Komentarz Kremla