Książę William w Polsce. Wizyta ma związek z deklaracją Londynu ws. myśliwców?

W środę do Polski, z niespodziewaną wizytą, przybył książę William, brytyjski następca tronu. Według gen. Waldemara Skrzypczaka, dowódcy wojsk lądowych, wizyta może mieć związek z niedawną deklaracją wiceministra obrony Wielkiej Brytanii.

Publikacja: 23.03.2023 07:13

Książę William

Książę William

Foto: PAP, Radek Pietruszka

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 393

Na Podkarpaciu stacjonują brytyjscy żołnierze z pułku Queen's Royal Hussars. Po wylądowaniu w Rzeszowie książę William spotkał się z brytyjskimi żołnierzami, odwiedził też polską jednostkę wojskową, w czym towarzyszył mu minister obrony, wicepremier Mariusz Błaszczak.

W czwartek brytyjski następca tronu ma spotkać się z prezydentem Polski, Andrzejem Dudą. Książę William złoży też kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

Czytaj więcej

Książę William z wizytą w Polsce. Spotkał się z prezydentem Dudą

Do wizyty doszło kilka dni po tym, jak wiceminister obrony Wielkiej Brytanii, James Heappey, na łamach "Welt" zadeklarował, że Wielka Brytania jest gotowa wypełnić luki w polskiej obronie powietrznej po przekazaniu przez Polskę pewnej liczby myśliwców MiG-29 Ukrainie.

Czytaj więcej

MiG-i dla Ukrainy. Wielka Brytania: Możemy pomóc Polsce, ale Polska nie prosi

Heappey podkreślił, że Wielka Brytania jest gotowa zachować się tak jak zrobiła to, gdy Polska wysłała swoje czołgi T-72 na Ukrainę. Wówczas Brytyjczycy przysłali do Polski swoje czołgi Challenger 2. W lipcu do Polski trafiła kompania brytyjskich czołgów, w ramach wsparcia sojuszniczego. Czołgi z Wielkiej Brytanii zostały podporządkowane 21. Brygadzie Strzelców Podhalańskich.

Heappey zadeklarował, że Wielka Brytania "bardzo pozytywnie" podejdzie do kwestii "wypełnienia luk" w polskim systemie obrony powietrznej, jeśli Polska zwróci się do Londynu z taką prośbą. Zaznaczył jednak, że na razie taka prośba do Londynu nie wpłynęła.

Brytyjskie myśliwce są już obecne na flance wschodniej NATO

- Jeżeli Wielka Brytania złożyła deklarację, że są gotowi dać nam samoloty to książę William to tylko potwierdził. Ta wizyta to kontynuowanie budowania wiarygodności Wielkiej Brytanii wobec Polski - powiedział w rozmowie z "Faktem" były dowódca wojsk lądowych, gen. Waldemar Skrzypczak.

Generał dodał, że książę William nie ma kompetencji, by podejmować decyzje w tej sprawie, ale "może wspierać" takie decyzje brytyjskiego rządu, a wizyta Williama w Rzeszowie może na to wskazywać. 

Brytyjskie myśliwce są już obecne na flance wschodniej NATO - obecnie myśliwce Typhoon z Królewskich Sił Powietrznych (RAF) stacjonują w Estonii w ramach NATO-wskiej misji Air Policing.

Czytaj więcej

Brytyjskie i niemieckie myśliwce przechwyciły rosyjski samolot w pobliżu Estonii
Dyplomacja
Iran pokazał swój pierwszy pocisk hipersoniczny
Dyplomacja
USA: Chiny coraz agresywniejsze. Komuś może stać się krzywda
Dyplomacja
Cieśnina Tajwańska: O krok od kolizji niszczyciela USA z chińskim okrętem
Dyplomacja
Chiny: Dążymy do dialogu. Starcie z USA byłoby katastrofą
Dyplomacja
Tajna wizyta szefa CIA w Chinach
Dyplomacja
Chiny apelują o to, by nie przekazywać broni Ukrainie