MSZ Izraela "ukarał" szefa unijnej dyplomacji blokując jego wizytę

MSZ Izraela miał zablokować wizytę w tym kraju szefa dyplomacji UE, Josepa Borrella, po jego krytycznych wypowiedziach na temat reformy sądownictwa realizowanej przez rząd Beniamina Netanjahu.

Publikacja: 16.03.2023 07:58

Josep Borrell

Josep Borrell

Foto: AFP

Borrell w ostatnim czasie wyraził chęć odwiedzenia Izraela i Zachodniego Brzegu. Jednocześnie we wtorek wyraził on obawy związane z reformą sądownictwa, obejmującą Sąd Najwyższy, którą planuje rząd Beniamina Netanjahu.

W ubiegłym tygodniu Borrell opublikował artykuł, w którym skrytykował Izrael za to, że jego operacje wojskowe "często powodują śmierć Palestyńczyków" oraz za to, że "nielegalne osiedla" zwiększają swoją powierzchnię na "okupowanym terytorium".

Czytaj więcej

USA niezadowolone z polityki rządu Izraela? Netanjahu bez zaproszenia od Bidena

- Nie ma powodu, by nagradzać go (Borrella) za jego zachowanie - stwierdził przedstawiciel MSZ Izraela cytowany przez izraelskie media.

Na forum Parlamentu Europejskiego Borrell mówił we wtorek, że demokracji w Izraelu zagraża reforma sądownictwa, którą chce zrealizować rząd Netanjahu. 

Nie ma powodu, by nagradzać go (Borrella) za jego zachowanie

Przedstawiciel MSZ Izraela

Borrell dodał, że UE nie będzie mieszać się w politykę wewnętrzną Izraela, ale - jak stwierdził - czuje się "w pełni uprawniona, by dyskutować o dynamice wydarzeń i rozumieć to, co się tam dzieje, zgodnie z tym jak postrzega wartości i interesy w regionie".

Minister spraw zagranicznych Izraela rozmawiał we wtorek z Borrellem. Eli Cohen w czasie rozmowy miał powiedzieć, że "ingerowanie UE w wewnętrzną politykę Izraela i finansowanie działań palestyńskich, które podżegają (konflikt) oraz oznaczają przekazywanie pieniędzy rodzinom terrorystów musi się skończyć".

Dyplomacja
Chiny apelują o to, by nie przekazywać broni Ukrainie
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Dyplomacja
Blinken w Finlandii: Chcemy wesprzeć budowę armii przyszłości Ukrainy
Dyplomacja
Władze RPA zastanawiają się czy mają aresztować Putina
Dyplomacja
Niemcy nakazują Rosji zamknięcie jej placówek dyplomatycznych
Dyplomacja
Kandydatka na sekretarza generalnego NATO twierdzi, że nią nie jest
Dyplomacja
Kosowo: Żołnierze z Polski pilnują ratusza w Zvečan. Rosja wspiera Serbów