Xi nie przedstawił jednak szczegółów dotyczących takiej inicjatywy. Rosja powoływała się na "niepodzielność bezpieczeństwa", gdy - przed wybuchem wojny na Ukrainie - domagała się gwarancji, że Ukraina nigdy nie zostanie członkiem NATO, a Sojusz Północnoatlantycki nie będzie rozszerzać się dalej na wschód.

Podczas wystąpienia na szczycie Boao Forum for Asia, za pośrednictwem wideołącza, Xi mówił, że świat musi szanować zasadę suwerenności i integralności terytorialnej wobec wszystkich krajów, ale jednocześnie zwracać uwagę na "uprawnione" obawy wszystkich państw jeśli chodzi o ich bezpieczeństwo.

Czytaj więcej

Prezydent Chin wypowiada się przeciw sankcjom. "To nie działa"

- Powinniśmy podtrzymać zasadę niepodzielności bezpieczeństwa, zbudować zrównoważoną i efektywną architekturę bezpieczeństwa, która przeciwstawia się budowie narodowego bezpieczeństwa w oparciu o brak bezpieczeństwa innych państw - powiedział Xi.

Podczas negocjacji ws. Ukrainy poprzedzających wybuch wojny, Rosja nalegała, by Zachód szanował porozumienie z 1999 roku oparte o zasadę "niepodzielności bezpieczeństwa" mówiącą, że żadne państwo nie może wzmacniać swojego bezpieczeństwa kosztem bezpieczeństwa innych państw.

Powinniśmy zbudować zrównoważoną i efektywną architekturę bezpieczeństwa, która przeciwstawia się budowie narodowego bezpieczeństwa w oparciu o brak bezpieczeństwa innych państw

Xi Jinping, prezydent Chin

Chiny nie potępiły Rosji za inwazję na Ukrainę. Pekin odpowiedzialnością za konflikt na Ukrainie obarczył NATO i jego chęć rozszerzenia się na wschód.

Rzecznik Departamentu Stanu, Ned Price, pytany o wystąpienie Xi Jinpinga na Boao Forum for Asia stwierdził, że Chiny nadal "powtarzają niektóre rzeczy, które słyszeliśmy z Kremla", w tym koncepcję "niepodzielności bezpieczeństwa".

Price podkreślił, że Chiny będą mierzyć się z poważnymi konsekwencjami, jeśli wesprą materialnie wysiłek wojenny Rosji, ale - jak dodał - Waszyngton jak dotąd nie odnotował, by Pekin udzielił takiego wsparcia Moskwie.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ