Szefowa brytyjskiego MSZ, Elizabeth Truss napisała na Twitterze, że Wielka Brytania "całkowicie" odrzuca "wszystkie wątpliwości dotyczące suwerenności Falklandów".

"Falklandy są częścią brytyjskiej rodziny i będziemy bronić prawa ich mieszkańców do samostanowienia. Chiny muszą uszanować suwerenność Falklandów" - dodała.

W niedzielę prezydent Chin, Xi Jinping i prezydent Argentyny, Alberto Fernandez wydali wspólne oświadczenie, w którym Chiny wyraziły "wsparcie dla żądań Argentyny, w kwestii uzyskania suwerenności nad Malwinami (tak Argentyńczycy określają Falklandy - red.)".

Argentyna uważa, że Falklandy zostały nielegalnie zajęte przez Wielką Brytanię w 1833 roku. W 1982 roku doszło do wojny między Wielką Brytanią a Argentyną o archipelag - konflikt zakończył się porażką Argentyny, w wyniku działań zbrojnych zginęło 649 Argentyńczyków i 255 Brytyjczyków.

Argentyna uważa, że Falklandy zostały nielegalnie zajęte przez Wielką Brytanię w 1833 roku

Chiny wyprzedziły w ostatnim czasie Brazylię jako główny partner handlowy Argentyny. Buenos Aires negocjuje obecnie z Pekinem dołączenie przez Argentynę do chińskiej inicjatywy "Pasa i szlaku" (nowego "Jedwabnego szlaku").