Chiny poparły prawo Argentyny do Falklandów. Wielka Brytania protestuje

Wielka Brytania zdecydowanie odrzuciła oświadczenie prezydenta Chin, który poparł prawo Argentyny do Falklandów (Malwinów) - archipelagu, będącego przedmiotem sporu terytorialnego między Londynem a Buenos Aires.

Publikacja: 07.02.2022 14:18

Alberto Fernandez i Xi Jinping

Alberto Fernandez i Xi Jinping

Foto: AFP

Szefowa brytyjskiego MSZ, Elizabeth Truss napisała na Twitterze, że Wielka Brytania "całkowicie" odrzuca "wszystkie wątpliwości dotyczące suwerenności Falklandów".

"Falklandy są częścią brytyjskiej rodziny i będziemy bronić prawa ich mieszkańców do samostanowienia. Chiny muszą uszanować suwerenność Falklandów" - dodała.

W niedzielę prezydent Chin, Xi Jinping i prezydent Argentyny, Alberto Fernandez wydali wspólne oświadczenie, w którym Chiny wyraziły "wsparcie dla żądań Argentyny, w kwestii uzyskania suwerenności nad Malwinami (tak Argentyńczycy określają Falklandy - red.)".

Argentyna uważa, że Falklandy zostały nielegalnie zajęte przez Wielką Brytanię w 1833 roku. W 1982 roku doszło do wojny między Wielką Brytanią a Argentyną o archipelag - konflikt zakończył się porażką Argentyny, w wyniku działań zbrojnych zginęło 649 Argentyńczyków i 255 Brytyjczyków.

Argentyna uważa, że Falklandy zostały nielegalnie zajęte przez Wielką Brytanię w 1833 roku

Chiny wyprzedziły w ostatnim czasie Brazylię jako główny partner handlowy Argentyny. Buenos Aires negocjuje obecnie z Pekinem dołączenie przez Argentynę do chińskiej inicjatywy "Pasa i szlaku" (nowego "Jedwabnego szlaku").  

Dyplomacja
Nieoficjalnie: Andrzej Duda jedzie do Paryża rozmawiać o gwarancjach dla Ukrainy
Dyplomacja
Beniamin Netanjahu: Iran chce powtórzyć Holokaust i zabić 6-7 mln Żydów
Dyplomacja
Nieoficjalnie: Tajne porozumienie Chin z Kubą. Chodzi o stację nasłuchową
Dyplomacja
Stosunek Europejczyków do obrony Tajwanu. Czy Emmanuel Macron miał rację?
Dyplomacja
Iran pokazał swój pierwszy pocisk hipersoniczny