Merkel była kanclerzem Niemiec od 2005 do 2019 roku. W grudniu, po jesiennych wyborach do Bundestagu, Merkel na stanowisku kanclerza zastąpił Olaf Scholz, polityk SPD, który w ostatnim rządzie Merkel był zastępcą kanclerz i ministrem finansów.

Teraz, jak informuje DPA, Merkel miała odbyć w ubiegłym tygodniu rozmowę telefoniczną z sekretarzem generalnym, któremu podziękowała za propozycję, jednocześnie informując, że jej nie przyjmie".

Czytaj więcej

Berlin gra na umowę z Kremlem

Wcześniej informowano, że Merkel została zaproszona przez Guterresa do objęcia stanowiska przewodniczącej Globalnej Rady Doradczej ds. Dóbr Publicznych. Powołanie takiej Rady jest elementem reform, które Guterres chce przeprowadzić w czasie swojej drugiej kadencji na stanowisku sekretarza generalnego ONZ.

W raporcie z ubiegłego roku Guterres napisał, że chciałby, aby "ciało doradcze, złożone z byłych przywódców państw, identyfikowało problemy dotyczące dóbr publicznych oraz innych kwestii związanych ze wspólnym interesem, w zakresie których niezbędne jest usprawnienie w zarządzaniu".

Merkel została zaproszona przez Guterresa do objęcia stanowiska przewodniczącej Globalnej Rady Doradczej ds. Dóbr Publicznych