Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew wezwał członków ODKB - w tym m.in. Rosję - na pomoc w związku z gwałtownymi protestami, które opanowały kraj, Tokajew ogłosił, że w Kazachstanie "przywrócono porządek".

Na początku ubiegłego tygodnia w Kazachstanie doszło do gwałtownych protestów po gwałtownej podwyżce cen skroplonego gazu (LPG), szeroko stosowanego jako paliwo do samochodów w Kazachstanie. Demonstracje doprowadziły do odwołania przez prezydenta premiera, a także wycofania się władz z podwyżki. Gdy to nie uspokoiło nastrojów, wówczas Tokajew poprosił o pomoc sojuszników z ODKB. Niemal natychmiast żołnierzy do Kazachstanu wysłały Rosja i Białoruś.

Środki podjęte przez ODKB pokazują, że nie pozwolimy na realizację scenariusza tzw. kolorowych rewolucji

Władimir Putin, prezydent Rosji

Putin na szczycie ODKB mówił, że do kryzysu w Kazachstanie doszło w wyniku "destrukcyjnego działania zewnętrznych sił, które wykorzystały wewnętrzną sytuację" Kazachstanu. Jak dodał osoby, które "zaatakowały instytucje państwa" to inne osoby, niż te, które protestowały przeciwko wzrostowi cen gazu. 

Czytaj więcej

Prezydent Kazachstanu: Porządek wrócił, to była próba zamachu stanu

Według Putina w czasie kryzysu w Kazachstanie wykorzystano "dobrze zorganizowane grupy bojówkarzy" w tym osoby "wyszkolone w obozach dla terrorystów poza granicami kraju".

- Jak powiedział Kasym-Żomart Tokajew ich atak na Kazachstan, atak na państwo, był aktem agresji, całkowicie się z tym zgadzam - stwierdził prezydent Rosji.

Putin stwierdził następnie, że ODKB nie pozwoli na "siłową zmianę władzy" na terytorium państw członkowskich sojuszu. - Środki podjęte przez ODKB pokazują, że nie pozwolimy na realizację scenariusza tzw. kolorowych rewolucji - dodał nawiązując m.in. do pomarańczowej rewolucji na Ukrainie czy rewolucji róż w Gruzji. 

Prezydent Rosji zapowiedział, że kontyngent sił ODKB zostanie wycofany z Kazachstanu, kiedy jego misja zostanie zakończona i prezydent kraju, Tokajew, uzna, że pomoc sojuszników nie będzie mu już potrzebna.