Sieć ułatwia prowadzenie biznesu

Minimum formalności, szybki proces i szeroka oferta sprzętów – tak firmy leasingowe reklamują leasing online. A faktoring online sprawdzi się w przedsiębiorstwach, które prowadzą sprzedaż towarów czy usług z odroczoną płatnością i mają problemy z uzyskaniem innych źródeł finansowania.

Publikacja: 05.02.2023 21:00

Samo złożenie wniosku nie zajmuje dużo czasu. Dzięki temu, że cały proces odbywa się zdalnie, można szybciej uzyskać finansowanie – bez konieczności wychodzenia z biura – reklamują leasing online firmy, które go oferują.

Możesz mieć cały sprzęt tak finansowany

Leasing online nie różni się znacząco od tego tradycyjnego. Forma finansowania nie uległa zmianie. Leasingodawca zyskuje dostęp do przedmiotu leasingu i spłaca go w ramach miesięcznych opłat.

W umowie określa się okres leasingowania oraz możliwość wykupu ruchomości po jej zakończeniu. Ale są różnice między tradycyjnym leasingiem a tym online. Złożenie wniosku nie zajmuje dużo czasu. Dzięki temu, że cały proces odbywa się zdalnie, można szybciej uzyskać finansowanie. Po wybraniu przedmiotu leasingu wysyłamy zapytanie za pośrednictwem strony internetowej. Po otrzymaniu oferty można dostosować warunki do potrzeb firmy i je zaakceptować. Później należy uzupełnić niezbędne dane i wykonać przelew weryfikacyjny. A po otrzymaniu pozytywnej decyzji wystarczy podpisać umowę i przelać kwotę początkową.

Jakie ruchomości można sfinansować w leasingu online? To rozwiązanie umożliwia zakup dowolnego wyposażenia, które pomoże rozwinąć firmie biznes. Dotyczy to nie tylko samochodów, specjalistycznego sprzętu IT – w ramach leasingu możesz nabyć także podstawowe wyposażenie biurowe. Zakres finansowania w zależności od firmy czy banku, które oferują leasing, może być dużo szerszy. Można też skorzystać z takiego finansowania, gdy potrzebujemy maszyn i urządzeń budowalnych. Leasing może być wykorzystany także na finansowanie punktów i stacji ładowania pojazdów elektrycznych, dostępny dla wszystkich przedsiębiorców. I wiele, wiele innych rzeczy.

Leasing o każdej porze

Czy korzystamy z leasingu tradycyjnego czy online, to w obu przypadkach także są dwa jego rodzaje: operacyjny oraz finansowy. Ten pierwszy jest najbardziej popularny, bo cechuje go prostota księgowania i związane z nią oszczędności podatkowe, ponieważ każda rata leasingu operacyjnego stanowi w całości koszt uzyskania przychodu. Z kolei w leasingu finansowym korzystający otrzymuje od razu fakturę na całą wartość sfinansowanego sprzętu. Można ją jednorazowo zaliczyć do kosztu uzyskania przychodu.

Na jakie jeszcze korzyści mogą liczyć przedsiębiorcy decydujący się na leasing online? – Prosty proces przyznania finansowania – dzięki szybkiej procedurze pozytywną decyzję leasingową można uzyskać nawet w kilkanaście minut. Minimum formalności nie odciągnie firmy od innych pilnych obowiązków – podają firmy leasingowe.

Eksperci podkreślają też, że ta forma finansowania pozwala na dostęp do leasingu o dowolnej porze. Nie trzeba czekać na godziny otwarcia oddziału banku. Wniosek leasingowy można złożyć z dowolnego miejsca.

Poza tym z takiego leasingu można skorzystać zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i podczas zakupów w sieci. W ten sposób zyskujemy nieograniczony wybór wyposażenia.

Taka oferta dostępna jest dla każdego, bo z procedury leasingowej online mogą skorzystać zarówno właściciele jednoosobowych działalności, jak i firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw czy spółki. Elastyczne finansowanie umożliwia pokrycie różnego rodzaju wydatków.

A co zyskujemy? Wszystkie opłaty związane z leasingiem stanowią koszt uzyskania przychodu. Poza tym leasing nie wpływa na zdolność kredytową i nie trzeba samodzielnie amortyzować przedmiotów objętych leasingiem.

Prosta procedura

Inną usługą finansową online dla firm jest faktoring. Jest on przeznaczony dla firm prowadzących sprzedaż towarów czy usług z odroczoną płatnością, które mają problemy z uzyskaniem innych źródeł finansowania.

– Dzięki współpracy z firmą faktoringową mogą oni szybko odzyskać środki zamrożone na fakturach i przeznaczyć je na bieżącą działalność przedsiębiorstwa – podkreślają eksperci

W przypadku faktoringu online najważniejszy jest sposób zawarcia umowy.

– Klient składa wniosek o udzielenie finansowania za pośrednictwem strony internetowej, a następnie zdalnie podpisuje umowę faktoringową. Podstawowym wyróżnikiem tej odmiany faktoringu jest prostota – proces ubiegania się o środki jest skrócony do minimum, a pieniądze dostajemy nawet w kilkanaście minut – podkreślają eksperci.

Dodają, że przy takim faktoringu maksymalnie jest uproszczony proces weryfikacyjny, umowa z reguły jest podpisywana online, a otrzymane środki wpływają zwykle w ciągu 24 godzin.

– Aby otrzymać zgodę na sfinansowanie faktur, należy jedynie wypełnić wniosek na stronie faktora oraz podać w nim podstawowe dane: imię i nazwisko, NIP firmy, numer telefonu oraz adres e-mail. Przedsiębiorca musi również założyć dedykowane konto w panelu klienta, w którym będzie zgłaszał faktury wystawione na konkretnych kontrahentów. Na tym etapie powinien także wskazać płatników objętych usługą faktoringową oraz określić wysokość limitu faktoringowego, który chce otrzymać – tłumaczą przedstawiciele firm faktoringowych.

Opłaty od faktury

W wielu firmach nowi klienci mogą liczyć „na start” na dość niskie kwoty (maksymalnie od 25 tys. do 50 tys. zł). Do wyjątków należą faktorzy, którzy dopuszczają znacznie wyższe limity, np. 250 tys. zł.

Wszystkie rodzaje faktoringu działają w oparciu o identyczny mechanizm. Po podpisaniu umowy faktoringowej faktor przejmuje od przedsiębiorcy nieprzeterminowane faktury z odroczonym terminem płatności. Następnie przelewa na jego konto część kwoty, na jaką została wystawiona faktura (z reguły jest to od 60 proc. do nawet 90 proc.), pomniejszając ją o swoją prowizję. W wyznaczonym terminie kontrahent płaci za usługę lub towar, jednak środki muszą wpłynąć na rachunek faktora (a nie – jak dotychczas – na konto przedsiębiorcy).

Przedsiębiorca sam decyduje, jak często chce korzystać z usługi, gdyż umowa daje mu w tym względzie wolną rękę. Nie płaci również za niewykorzystany limit transakcyjny, gdyż faktorant pobiera jedynie dzienną prowizję od wartości sfinansowanej faktury.

Faktorzy, którzy udostępniają finansowanie faktur, pobierają wyłącznie prowizję administracyjną, czyli określony procent od kwoty brutto pojedynczej faktury.

A więc przedsiębiorca nie musi martwić się stałymi kosztami abonamentowymi, takimi jak prowizja za zweryfikowanie kontrahentów, prowizja za podwyższenie limitu czy opłata za zaangażowanie.

Samo złożenie wniosku nie zajmuje dużo czasu. Dzięki temu, że cały proces odbywa się zdalnie, można szybciej uzyskać finansowanie – bez konieczności wychodzenia z biura – reklamują leasing online firmy, które go oferują.

Możesz mieć cały sprzęt tak finansowany

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Opakowania uzupełniające przyszłością branży kosmetycznej
Materiał partnera
Zarządzanie odpadami: inicjatywy, które zmieniają branżę
Materiał partnera
Pozwalamy łączyć oszczędności z troską o środowisko
Materiał partnera
Gotowi na zrównoważoną transformację? Polski biznes a ESG
Materiał partnera
AI w ESG: wielkie nadzieje, sporo niepewności