Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 09.07.2025 12:17 Publikacja: 25.10.2021 10:00
Wraz z początkiem sezonu grzewczego tradycyjnie, od lat, powraca problem smogu. Polska wciąż pozostaje niechlubnym liderem w rankingach państw, w których jesienią i zimą powietrze jest najbardziej trujące. Czy za ten stan odpowiada głównie przemysł czy też sami się trujemy, spalając złej jakości paliwa w przestarzałych instalacjach?
Marcin Michalski: W zestawieniu 100 miast o największym zanieczyszczeniu powietrza przygotowanym przez Europejską Agencję Środowiska (EEA) aż 29 z nich położonych jest w naszym kraju. Ten dramatyczny wynik odciska swoje piętno na standardzie życia, a przede wszystkim na naszym zdrowiu. Liczne opracowania wskazują, że smog w Polsce odpowiada nawet za kilkadziesiąt tysięcy zgonów rocznie. Eliminacja lub znaczne ograniczenie emisji szkodliwych związków chemicznych do atmosfery z pewnością pomogłoby te statystki poprawić. Jak pokazują dane Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE), za powstawanie smogu i emisje pyłów zawieszonych odpowiadają przede wszystkim przestarzałe piece grzewcze w domach jednorodzinnych. W 2018 r. tzw. kopciuchy wyemitowały aż ok. 44 proc. całkowitej emisji niebezpiecznego dla zdrowia pyłu PM10 oraz 52 proc. pyłu PM2,5. Dla porównania, procesy produkcyjne oraz spalanie z nimi związane odpowiadają „jedynie" za odpowiednio 10 proc. i 14 proc. emisji wymienionych pyłów. Oznacza to, że kluczem do polepszenia jakości polskiego powietrza jest przede wszystkim modernizacja używanych w domach systemów grzewczych.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Inicjatywy z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu obejmują wiele możliwości działań środowiskowych, społ...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Szlachetna Paczka, Fundacja Mam Marzenie, Fundacja Świętego Mikołaja, czy F...
Odpowiedzialność jest jedną z głównych wartości Grupy Żabka. To sprawia, że organizacja dąży to tego, by mieć re...
Chcesz odzyskać należności z nieopłaconych kar za jazdę bez ważnego biletu i za zaległe czynsze? Pobierać oraz d...
Xtreme Fitness Gyms zbliża się do historycznego wydarzenia – otwarcia 100. klubu w Polsce, będącego kulminacją r...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas