Sektor usług nowoczesnych w Polsce tworzy ponad 1500 centrów obsługi procesów biznesowych, usług wspólnych, IT oraz centrów badawczo-rozwojowych. Z danych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu wynika, że w 2020 r. podjęto decyzję o lokalizacji w Polsce 58 nowych inwestycji, z czego 44 dotyczyły usług dla biznesu. Aż 71 proc. podmiotów należy do firm zagranicznych.
Z raportu ABSL „Potencjał inwestycyjny polskich miast. Porównanie lokalizacji sektora nowoczesnych usług biznesowych" wynika, że inwestorzy chętnie lokują u nas swoje siedziby i najbardziej cenią sobie korzystną lokalizację naszego kraju, dogodną strefę czasową pozwalającą obsługiwać inne regiony oraz potencjał rynku, m.in. pod względem rynku pracy i wielkości zasobów wykształconych pracowników w stosunku do innych gospodarek regionu Europy Środkowej i Wschodniej.
Mniejsze miasta też mają duże szanse
Raport pokazuje, że wpływ na wybór lokalizacji ma przede wszystkim charakter danego przedsięwzięcia.
– Tak zwane centra wiedzochłonnych usług biznesowych lub centrale regionalne preferują lokalizacje miejskie, w tym duże miasta o metropolitalnym charakterze, zwłaszcza stołeczne. Z kolei mniejsze ośrodki są wybierane przez firmy krajowe bądź zagraniczne, które optymalizują koszty i realizują najprostsze procesy biznesowe – czytamy w raporcie ABSL.
Natomiast przedsiębiorstwa, które chcą ulokować u nas swoje centra badawczo-rozwojowe, zwracają uwagę przede wszystkim na to, jakie nakłady w regionie ponosi się na procesy inwestycyjne, w tym liczbę pracowników naukowo-badawczych czy jednostek badawczych.