USA: Eksperymentalny lek na COVID nie pomaga hospitalizowanym

Amerykańskie władze przedwcześnie kończą badania z udziałem osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 nad lekiem koncernu Eli Lilly, opartym o przeciwciała tworzone w laboratorium, które mają przeciwdziałać wnikaniu cząstek wirusa do organizmu. Dotychczasowe badania nie wykazały, by lek pomagał chorym.

Aktualizacja: 27.10.2020 06:36 Publikacja: 27.10.2020 05:46

USA: Eksperymentalny lek na COVID nie pomaga hospitalizowanym

Foto: Momoneymoproblemz, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Dwa tygodnie temu wstrzymano rekrutację chorych na COVID-19 chcących uczestniczyć w badaniu ze względu na kwestie związane z bezpieczeństwem.

W poniedziałek Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych poinformował, że analiza dotychczasowych wyników nie wykazała problemów związanych z bezpieczeństwem użycia leku, ale wynika z niej, iż szansa, że lek pomoże hospitalizowanym z powodu COVID-19, jest niewielka.

Tymczasem koncern Eli Lilly w wydanym oświadczeniu podkreślił, że amerykańskie władze wciąż prowadzą badania nad skutecznością leku u osób, u których przebieg COVID-19 jest łagodny lub umiarkowany. Testy mają wykazać, czy podanie leku uchroni takie osoby przed pogorszeniem się ich stanu.

Wcześniej Eli Lilly i forma Regeneron zwróciły się do amerykańskiej Agencji Żywności i Leków o umożliwienie stosowania opracowanych przez te koncerny leków, opartych o tworzone w laboratorium przeciwciała, w nadzwyczajnych sytuacjach.

Lek Regeneronu podawano prezydentowi Donaldowi Trumpowi, gdy został on hospitalizowany z powodu zakażenia koronawirusem.

Koncern Eli Lilly swoją prośbę uzasadniał badaniami, które wykazują, że lek pomaga chorym, którzy nie wymagają hospitalizacji.

Diagnostyka i terapie
Po 1 lipca do psychologa nadal bez skierowania
Diagnostyka i terapie
Anna Saładonis, pacjentka: Pomyślałam, że jestem następna
Materiał partnera
W jaki sposób badać oczy i powstrzymywać rozwój schorzeń
Diagnostyka i terapie
By wzrok był cały czas ostry
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Diagnostyka i terapie
Jest antidotum na toksynę muchomora sromotnikowego?
Diagnostyka i terapie
W Wielkiej Brytanii na świat przyszło dziecko, które ma troje rodziców